Zeka kavramı ile ilgi olarak eskiden beri ortaya atılmış olan birçok olgu vardır. Bu olgulardan bazıları hala geçerililiğin korurken bazıları ise hala muallak bir konumdadır. Zeka ile ilgi en büyük sorulardan biri ise doğuştan mı yoksa sonradan mı kazanılan bir beceri olduğu sorusudur. Öncelikle ilk açıklanması gereken tanım zekanın ne olduğudur. Bu açıklama sonrasında incelenmesi gereken ise gelişime kapasitesinin var olup olmamasıdır.

Zeka Doğuştan Mı Gelir, Yoksa Sonradan Mı Geliştirilir?
Peki, Zekâ Kavramı Nedir?

Günümüze kadar zeka tanımı hususunda pek çok olgu ortaya atıldı. Çok eski zamanlardaki atılan olgular genellikle tek bir olgu etrafında birleşiyordu. Bu olgu, zekanın doğumla birlikte kişiye verilen, sonradan değişme imkanının olmadığı kişinin ölümüne kadar aynı derece kalarak değişkenlik ve gelişme göstermemesi yönündeydi. Ancak günümüzde yapılan birçok araştırma ve testler sonucunda bu olgunun geçerliliği bitti diyebiliriz. Buna göre günümüzde zeka kavramı ise şu şekilde açıklanıyor: Kişinin doğumla birlikte kendisinde var olan ancak kişinin büyümesi ile değişkenlik gösterebilecek bir olgu. Yani burada bahsedilmek istenen doğan her bir bireyin belirli bir zeka kapasitesine sahip olduğudur.

Zeka Doğuştan Mı Gelir, Yoksa Sonradan Mı Geliştirilir?
Peki Zeka Kavramı Sonradan Gelişim İçinde Olabilir Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zeka kavramı günümüzde gelişime açık bir kavram olarak görülmektedir. Burada sonradan gelişme açık olmasından çıkacak anlam şu şekildedir. Aslında zeka birçok alt yetenekten meydana gelen bir oluşum. Doğum ile var olan zeka, kişinin büyümesine bağlı olarak kendisinin yeteneğine göre şekillenen becerilerine bağlı olarak gelişir. Yani aslında doğan her bir çocuk çok özel bir zekaya sahiptir.

Zeka Doğuştan Mı Gelir, Yoksa Sonradan Mı Geliştirilir?

Bu zekaya yön vermek iste büyüyünce yetkinliklerine uygun olarak çalışma veya yetkin olduğu alana yoğunlaşması ile gelişir denilebilir. Burada iş özellikle ailelere düşmektedir. Aileler çocuklarının davranışlarını iyi gözlemleyerek çocuğun yeteneğinin farkına varmalı ve buna yönelik bir yetiştirme tarzı yakalamalıdırlar. Çocuklar erken yaşta her şeyi daha çabuk ve kolay bir şekilde kavradıkları için bu yaşlarda çocuğun eğitimine oldukça büyük bir önem verilmesi gerekmektedir. Önemli olan çocuğun potansiyelinin keşfedilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin