Zaman sandığımızdan çok daha kıymetlidir. Pek çok kişi zamanını ne kadar verimli kullandığı üzerinde düşünmez bile. Bazı kişiler de bu konuda bilinçli olmasına rağmen fazla sorumluluk sahibi ve meşgul bir insan olduğu için zamanını yeterince verimli planlayamaz ve iş yükü arasında boğulur gider. Günler birbiri ardına stresli ve hızlı bir şekilde geçer ancak zaman yönetimi konusunda etkin olmamak bu günlerin karmaşa ve keşmekeş içinde geçmesine neden olur. Zamanı iyi kullananlar hem işlerinde üretken olmanın, hem de çok daha az stres ile sorumluluklarını halletmenin hissini yaşarlar. Kısaca çok daha mutlu olurlar. Birçok kişi zaman verimliliği konusunda doğru sandığı yanlışlar yapmaktadır. Bu yanlışlara bakacak olursak:

Zaman Yönetimi Konusunda Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Zaman Yönetiminde Sık Yapılan Yanlışlar

Ne Yapacağını Listeleyememek: İş yoğunluğu ve üst üste gelen sorumlulukların arasında  bazen bazı işleri yapmayı unuttuğumuz olur. Ancak yapılacaklar listesi hazırlamak bu konuda kurtarıcımızdır. İşlerinizi önem ve öncelik sırasına göre listelerseniz neleri yaptığınızı neleri yapmadığınızı net bir şekilde görürsünüz. Ayrıca daha önemli olan işleri daha önce yapacağınız için listede aşağılara indikçe büyük işleri halletmenin mutluluğu ile daha önemsiz işleri hallederken çok daha rahat olabilirsiniz. İşlerinizi numaralandırarak ya da harf sistemi ile önemliliğini belirterek yapacağınız bu liste, somut olarak sorumluluklarınızı görmeniz açısından oldukça etkilidir.

Zaman Yönetimi Konusunda Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

 

Hedef Koymamak: Çoğu insan gelecekte kendisini daha iyi yerlerde hayal eder, umut eder ancak tüm bunların bugünden yapılacak çalışmalarla olabileceği detayını gözden kaçırır. Beş sene sonra nerede olacağınızı düşünmeden, ya da kendinize daha kısa zaman hedefleri koymadan neler yapabileceğiniz konusunda çok daha karışık düşüncelere sahip olursunuz. Zamanı iyi kullanmak açısından kişisel hedefler belirlemek oldukça önemlidir. Bu sayede, hedeflerinize ulaştıracak işlere vakit ayırır, önemsiz işleri zaman kaybı olarak görebilirsiniz.

Öncelik Belirlememek: Bir iş üzerinde uğraşırken bir anda bambaşka bir iş aklınıza ya da önünüze gelir ve çok daha önemlidir ancak önünüzdeki işi de bırakamazsınız. Bu gibi durumlar öncelik belirlenmediği için yaşanır. Önceliklere göre sıraladığınız işler, sizlere zamanı etkin kullanma konusunda yardımcı olmaktadır. Çok daha önemli bir işi hallettikten sonra, nispeten daha az önemli işlere geçmek etkin bir çalışma için gereklidir. İşlerinizi Acil, çok önemli, orta önemli, az önemli gibi sıralamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin