Günümüzde dünyada büyük etki bırakan birçok işletme ilk başlarda bir hayal ve küçük yatırımlarla başlamıştır. Bunlara gösterilebilecek en iyi örnekler Apple, Microsoft ve Google’dır. 1996 senesinde temelleri atılmaya başlanan Google, California’da serüvene başladı. Lary Page ve Sergey Brin Stanford Üniversite’sinde doktora öğrencisiydiler. Google bu iki dâhinin doktora tezi olarak başladı. Yeni gelişen internetin bir indekse ihtiyaç vardı. Kişiler aradıkları bilgiye internetten pekala ulaşabilirlerdi ancak bunun için bir yol gösteriye ihtiyaçları olacaktı. Google tam da bu mantıkla inşa edilmiş bir projedir. Normalde buna benzer çalışmalar vardır. Daha çok sayfaların ne kadar gösterildiği sonuçları veren mantıkla çalışan bu sistemler yerine, farklı kriterlerin baz alınacağı farklı bir arama motoru düşüncesiyle yazılmaya başlandı Google tarihi.

Google’ın Kuruluşu ve Şirketleşme Serüveni

1998 senesinde şirket olarak kuruldu ve Google domain adresi olarak hayata geçti. İlk kodları internet dünyasında en yaygın olan HTML ile yapılan Google daha sonraları, birçok sistem ve algoritmayı bünyesine alacak, daha geniş bir yelpaze ile farklı kodlama sistemlerini kullanmaya başlayacaktı. Bu şekilde günden güne büyüyen, yaygınlaşan Google 2001 tarihine gelindiğinde yaklaşık olarak 1 milyar kullanıcı ile rekor üstüne rekor kırdı. Bu şekilde devleşmeye devam ederek Yahoo da dahil olmak üzere bütün rakiplerini geçerek piyasayı alt üst etti. Google şirketi çalışma ortamı olarak da oldukça konuşulmaya başlandı.

Doktora Tezinden Milyar Dolarlara

2004 yılına gelindiğinde 1 lot hisse senedi değeri 85 dolar iken 2007 yılında 700 dolar ve bu gün ise dünyanın en değerli şirketleri arasında yerini aldı. Google günümüzde sadece bir arama motoru olmaktan çıkarak, bilişim sektörünün en büyük firması haline gelmiştir. Mobil teknolojilere de uzak kalmayan şirket, akıllı telefon işletim sistemi olan Android’in öncülüğünü ve organizatörlüğünü de yaparak bu sektörde de Apple ile birlikte öncülüğü götürmektedir. Şirketin en akıllı adımlarından birisinin Youtube’u alması olarak görülmektedir. Mail hizmeti, Google harita hizmeti, bulut teknolojisi olan Google Drive hizmeti kullanıcılar tarafından büyük beğeni ile kullanılmakta ve her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin