Amerikalı üç arkadaş Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, el kamerasıyla filmler çekerek bunun yaygınlaşmasını umuyordu. İnternetleri yavaştı; e-postaları yeterli imkanı tanımıyordu; videolarının boyutları devasaydı. Bunun üzerine filmlerini yükleyebilecekleri YouTube sitesini kurdular.

Youtubeu Kuran Üç Kafadarın Felsefesi: Basit Olsun, Salak

Garajda Kurulan Youtube

Amatör filmlerle başladılar. Bunları arkadaşlarına gönderip ünlü olmayı amaçlıyorlardı. Bu ellerindeki teknolojiyle mümkün olmuyordu. Jawed Karim, videolarını internet üzerinde yayınlamayı teklif etti. Bu fikrin cazibesine kapıldılar. 2005 yılında YouTube açılmıştı. 3 ay içerisinde büyük bir ivme kazandı. Kasım ayında YouTube günde 3 milyon videonun yayınlandığı büyük bir platforma dönüşmüştü. Telif hakkı ihlallerini de içeren bu videolar Youtube’ a şikayetleri arttırdı. Büyük televizyonlar ağır tazminat davaları açmaya hazırlanırken dizilerinin reklamlarının en iyi bu platformda yapıldığının farkına vardılar.

1,65 Milyar Dolarlık Satış

Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Lary Page, Youtube’u 1,65 milyar dolara satın aldı.  Bu üç genç, Youtube ile büyük bir buluşa imza atmışlardı ve Time dergisi tarafından 2006 yılının en büyük fikri seçilmişti. Oysa onlar başlangıçta sadece eğlenmeye çabalıyordu. Şimdi ise dev bir şirketin yönetiminde yer almaya devam ediyorlar.

Bu dahi çocukları tanıtmak gerekirse, 29 yaşındaki Chad Hurley, Paypal’ın logosunu tasarlayan ve sitenin mimarı olan kişi. . Pennsylvania Üniversitesi’nden sanat diploması var. 1978 Tayvan doğumlu Steve Chen ise 15 yaşındayken ailesiyle Amerika’ya geliyor. Bilgisayar Mühendisi. Paypal’den sonra Youtube’un ana teknikeri. 1979 Almanya doğumlu Jawed Karim ise Bilgisayar bölümünden ve sitenin altyapısını hazırlayan kişi.

Paranın Dağılımı

Google’ın satın aldığı YouTube’un büyük bölümü üç ortağın elinde. Bu üç dost, hisse oranlarını açıklamayı reddediyor. 1,65 milyar doların kime ne şekilde dağıldığı bu nedenle sır.

Youtube’da şu ana kadar video yayınlayarak birçok kişi ünlü oldu. Gençler bu hayalle ünlü olmaya çalışıyor. Küçük bir garajdan bir dünya devine dönüşme hayalini bir fikirle gerçekleştiren bu üç kafadar, girişimci gençlerin takip etmesi ve iyi analiz etmesi gereken kişiler. Büyüme sonrasında nasıl büyümeyi yönettiklerini ve platformlarını Google’a satabildiklerini ayrıntılı biçimde incelemek birçok işletme dersine konu olabilir.