Hepimizin en büyük etkileşim aracı artık internet. İnternet üzerinde ise sosyal sermayeye yönelik hareketlilik kendisini daha ço sosyal paylaşım platformalarında göstermekte. Bunlara en güzel örnek ise Youtube. Youtube’ da yapabileceğiniz oldukça fazla şey bulunmaktadır. Youtube’ da yapabileceğiniz şeyler; müzik paylaşımları, video paylaşımları ve yorumlar gibi birçok aktivite bulunmaktadır. Yani Youtube bir çeşit eğlence platformudur. Bunların dışında Youtube üzerinden para da kazanabilirsiniz.

Youtube'dan Video Çekerek Gelir Elde Etmek Mümkün Mü?

Peki Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır? 

İlk yapmanız gereken Youtube.com/account monetization adresi ile bir hesap doğrulatmanız gerekiyor. Yani önce üye olmanız gerekiyor. Daha sonra Google sizlere çeşitli şartlar sunuyor. Ayrımcılık yapmamak, verilerinizi Google ile paylaşmak gibi her konuda detaylı bir sözleşme sizi bekliyor. Bu sözleşmenin her maddesini dikkatlice okuyun. Ki sonrasında başınıza büyük sıkıntılar açılmasın. Kazanmanız gerekenden fazlasını ödemek zorunda kalmayın. Daha sonra bir adsense hesabı açmanız gerekiyor. Ardından kanalınızın ana hatlarını Youtube bildirmeniz gerekiyor. Yani teknoloji mi, moda mı, stil mi, sağlık mı? Popüler olan konulardan seçebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise Youtube’da en çok izlenen, yorum yapılan konulara bakıp belirleyebilirsiniz. Bu yollardan bir tanesi de Youtube’un anasayfasında kısaca vitrin kısmında ki videoları incelemeniz gerekmektedir. Bu oldukça işinize yarayacaktır. Daha sonra temel teknikleri öğrenin. En çok izlenen Youtuber olmak istiyorsanız; kaliteli videolar, müzikler, bilgiler paylaşmalısınız. Videolarınızı çekerken kalitesi için ise düzenleme şeklinize dikkat etmelisiniz. Düzenlerken ise ses kalitesine, video içeriğine dikkat etmelisiniz. Bunun için Youtube’un sayfasında bulunan önerileri takip ederek videonuzu anasayfaya taşıyabilirsiniz.

Youtube'dan Video Çekerek Gelir Elde Etmek Mümkün Mü?

Tabi yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil. Bir reklam programına üye olmanız gerekmektedir. Dilerseniz reklam programlarına üye olmakla kalmayabilirsiniz kendiniz bir reklam programı oluşturabilirsiniz. Reklam programlarının birçoğu ise tık başına sizlere ödeme yapmaktadır. Diyelim istenen sayıda video yüklediniz ve videolarınız istenen izlenme sayısına ulaştıysa, Youtube size ortaklık teklifi sunacaktır. Bu bir nevi satış ortaklığı. Kısacası satış ortaklığından komisyon ücreti almak yerine reklam gelirlerinden pay alırsınız. Her tık sizin hesabınıza yatacak reklam payı demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin