Yönetici olmanın en zor görevlerinden biridir; kendilerine bağlı çalışanları yönetmek. Hem işi ayarında yönetmek, hem de onların üzerinde baskı hissettirmeden en verimli çalışmayı almayı başarmak her zaman kolay değildir ve çok da ince bir ayarı vardır. Bu ayarı, bu dengeyi kurabilenler başarılı bir yönetici olabilirler. Daha kolay gözüken ancak bunlardan daha zor olan bir ayrıntı daha vardır ki, o da yıldız çalışanı yönetmek. Görünüşte ve okunuşta diğerlerinden daha kolay gibi görünse de aslında denge bakımından çok daha zor ve incedir.

Yıldız Çalışanınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Çalışması verimli ve sorunsuz giden bir çalışanınızı yönetmek çok zor olmasa gerek değil mi? Aslında durum göründüğü kadar kolay değildir. Onlar da en az diğer çalışanlar kadar emek ve ilgi isterler, hatta bunu diğerlerinden çok daha fazla hak ederler. Ancak diğer çalışanlarınız, onu hafif bir şekilde daha fazla el üstünde tuttuğunuzu görünce de bu da diğerleri üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Peki yıldız çalışan nasıl yönetilir?

Uzmanların Bakış Açısı

Uzmanlara göre, yıldız çalışan yönetmenin ilk altın kuralı; yıldız çalışanınızın onu tatmin edecek kadar elinde iş olduğundan emin olun ancak bu işlerin onu yormayacağından, üzerinde yüksek bir iş stresi oluşturmayacağından emin olun. Hatta ara ara iş süreçlerini inceleyerek ona pozitif geri bildirimler de bulunabilir ve böylelikle süreci onun açısından da sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yıldız Çalışanınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Kendisini Geliştirmesine İzin Verin

Yıldız çalışanınızın kendisini görebilmesi ve bir sonraki sorunlarla baş edebilmesi için, onun gelişimiyle ilgilendiğinizi ona hissettirin. Ara ara ona “Bundan sonraki hedefin nedir?” gibi sorular yönelterek ve verdiği cevaplara, çizmek istediği yola göre eğitim ve kişisel gelişim programlarıyla onu destekleyin. Ayrıca bu sizin işyeriniz için de artı olacaktır, bu şekilde daha yetkin bir çalışana sahip olabileceksiniz.

Söz Hakkı Sahibi Olduğundan Emin Olun

Kendisine güvenen ve kendi fikirlerini sunan bireyler her zaman iş yerine katkı sağlar, bunu unutmayın. Yıldız çalışanınızın söz hakkı olduğunu hissetmesini sağlayın, bu şekilde kendine daha fazla güvenecek ve işlere çok daha fazla sarılacaktır.

Bu gibi uygulamalı örnekler ile yıldız çalışanınızı yönetmenin iki taraf açısından da ne kadar kolay ve etkili olduğunu göreceksiniz. Şimdiden başarılar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin