Yeşilay ’dan yeni yıl için sosyal medya kampanyasıYeni yıla sayılı günler kala; yeni umutların ve yeni başlangıçların heyecanını hissediyoruz. Ancak bu heyecan, yılbaşı akşamı aşırı alkol tüketimi ile üzücü olayları da beraberinde getiriyor. Türkiye Yeşilay Cemiyeti #İcmesen etiketi ile yeni yıl kutlamalarında aşırı alkol tüketiminin önüne geçmek için sosyal medyada gündem oluşturmayı hedefliyor.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman; “Eğlenmek herkesin en doğal hakkı. Maalesef eğlenceyi alkolden bağımsız düşünemeyen bir zihniyet yaratılmaya çalışılıyor. Oysa görüyoruz ki eğlence adı altında yılbaşı gecesi aşırı alkol tüketimi nedeniyle bireyler sadece kendilerine değil etrafındakilere de zarar veriyorlar” dedi.

Sosyal içicilikten bağımlılığa…

Özel zamanlarda alınan/denenen alkolün zamanla alışkanlığa dönüşebildiğine dikkat çeken Prof. Karaman; “Kendisini sosyal içici olarak sınıflandıran pek çok kişi zamanla bağımlı hale geliyor. Kişiler bunu fark edemiyor ya da fark ettiğinde geç kalmış oluyor. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, alkol tüketimini en önemli ilk 10 kanser nedeninden biri olarak kabul ediyor. Alkol tüketiminin başta yemek borusu olmak üzere ağız, boğaz, karaciğer ve meme kanserine yol açtığı bilimsel verilerle kanıtlanmış durumda. Halk sağlığı alanındaki en prestijli dergi olan American Journal of Public Health’de yayınlanan araştırmaya göre; sadece büyük çapta alkol tüketenler değil, az ve ölçülü miktarda alkol tüketenler de kanser riski taşıyor” dedi.

Eğlence kâbusa dönüşüyor…

Prof. Dr. M. İhsan Karaman özellikle yılbaşı geceleri aşırı alkol tüketiminin gerek trafik kazaları gerekse de şiddet, taciz suçlarını tırmandırdığını ifade etti. Karaman; “İstanbul’da 2013 yılbaşı gecesi5 bin polisin görev yaptığı denetimler ile alkollü 1242 sürücünün ehliyetine el konuldu. Denetimlerin yapılmaması halinde ortaya çıkabilecek olan manzarayı düşünmek dahi istemiyorum” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 30 ülkeyi kapsayan ve Türkiye’nin de içinde olduğu araştırma raporuna göre cinayetlerin yüzde 85’i, ırza tecavüzlerin yüzde 50’si, şiddet olaylarının yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı, eşlerini dövenlerin yüzde 70’i bu suçlarını alkollü iken işliyor. Alkol bağımlılarında suç işleme oranı %68 iken, alkol bağımlısı olmayanlarda bu oran %37.

Prof. Karaman; alkolün, eğlencenin temel şartı olarak dayatıldığının altını çizerek “Yeşilay olarak yeni yıl öncesi vatandaşlarımızı sağlıklı düşünmeye çağırıyoruz. Biz kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz. Sadece sivil bir halk sağlığı kurumu olarak kendimizi sorumlu hissediyor ve uyarılarımızla kamuoyunu aydınlatmak istiyoruz. Bütün sağlık kurum ve kuruluşları temsilcilerinin, kamu kurumları yetkililerinin,  Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) üyelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının bu çağrıya destek vermesini bekliyoruz” dedi. Karaman, “2014’ün bağımlılıklardan uzak, yeni başlangıçlar için sağlıklı adımların atıldığı bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kampanya için belirlenen etiket: #İcmesen

Yeşilay Twitter hesabı: @1920yesilay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin