Yerli Kanser İlacı1987 yılında kurulan Onko & Koçsel İlaç Sanayi, kanser ilaçlarını milli kaynaklarla üretebilmek amacıyla Ar – Ge laboratuvarını ve üretim merkezini geçtiğimiz günlerde Gebze’de açtı. Alanında ilk ve tek yüksek teknoloji kanser laboratuvarına sahip tesisin %50’si şirket özkaynakları geri kalan miktarı ise Ziraat Bankası ve Alman Hermes kuruluşu tarafından finanse ediliyor. Onko & Koçsel, şirket misyonunu;

“yeni tedavi olanaklarıyla ileri teknolojiye entegre, temel tedavinin yanı sıra yaşam kalitesini de artıran ilaçları, Türk tıbbının hizmetine sunmak”

olarak belirtiyor. Fabrikada şu an için 14 ayrı proje yürütülmekte, yıl sonunda sona erecek bazı projeler için ruhsat başvurusu yapılacak; ancak ruhsat alma süreci yaklaşık 1 yıl sürüyor. Özgün ruhsatlar alınana kadar fabrika eski ilaçların üretimine devam edecek. Firma, tamamen kanser ilaçlarına odaklanacak olsa da röntgen çekimi için vücuda enjekte edilen, kopak ismi verilen maddenin üretimine de devam edilecek. Onko & Koçsel Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç, sahip oldukları yüksek teknoloji ve Ar- Ge sayesinde yakın gelecekte yurt dışına da ürün satacaklarını ve Türkiye’nin cari açığının kapatılmasında önemli katkı sağlayacaklarını ifade ediyor. Firmanın Ar – Ge merkezinin TÜBİTAK, TEYDEP, SANTEZ ve çeşitli üniversitelerle proje bazlı ortaklıkları bulunmakta.

 

Türkiye’de Kanser

Dünyada kanser harcaması en yüksek olan ülke Japonya’dır. 2. Dünya Savaşında atılan atom bombalarının etkisi, Japon halkının sağlığı üzerinde hala ciddi sorunlara yol açıyor. Kanser oranları gelişmiş ülkelerde görece daha yüksek seyretmekte. Türkiye de kanser harcamalarının yüksek boyutta olduğu ülkelerden birisi.

Yerli Kanser İlacı

Türkiye’nin 2,3 milyar euroluk harcamasının önemli bir kısmını (3,5 milyar TL) kanser ilaçları oluşturuyor ve bu ilaçların % 84’ü ithal. Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere ülkemizdeki kanser vakaları artmaya devam edecek.

Yerli Kanser İlacı

Vaka sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda,ülkemizdeki kanser tedavilerinin sürdürülebilir olması ve cari açığın azaltılabilması açısından Onko & Koçsel Holding’in bu girişimi oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin