İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin ihraç edeceği varantlar Garanti Bankası/Akbank ve Pegasus/Türk Hava Yolları pay senetlerinin birbirine oranını dayanak olarak alacak. Dört adet varantın biri Garanti Bankası/Akbank oranının yükselmesine; biri bu oranın düşmesine; biri Pegasus/Türk Hava Yolları oranının yükselmesine, biri de bu oranın düşmesine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için olacak. Yeni varantların vade tarihi 30.06.2014 olacak. Bu ihraçlarla beraber İş Yatırım’ın işlem gören varant sayısı yüzondörte çıkacak.

Yeni varantlar ile yatırımcılara sundukları alternatifleri artırmayı planladıklarını söyleyen İş Yatırım Hazine ve SGMK Müdürü Yasin Demir, “Yatırımcıların yeni ürünlere ilgisi yüksek; Quanto ve Flexo varantlardan sonra Düello Varantları da piyasaya sunmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz ” açıklamasını yaptı.

Bir varantın ihraççısı kısa kodun 3’üncü harfi ile temsil edilmekte. Varant kodunun üçüncü harfinin “I” olması o varantın İş Yatırım tarafından çıkarıldığını belirtiyor. Piyasa yapıcılığı kuralları kapsamında İş Yatırım ihraççısı olduğu varantlarda sürekli alım ve satım kotasyonu vererek likiditeyi sağlamakla yükümlü. Varantlar BIST (Borsa İstanbul) Varant Pazarında işlem görüyor. Varantlar ile oluşturulabilecek stratejiler için yatırımcılar www.isvarant.com adresinden daha detaylı bilgi elde edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin