Yapmış olduğunuz yatırımların kazanma ihtimali her zaman olduğu gibi kaybetme ihtimalide göz önünde bulunuyor. Gelecekte pişman olmamak için yatırım yapmak istediğiniz yeri veya seçeneği en uygun olan yatırımı seçmenize en üst düzeyde önem vermeniz gerekir.

Yatırım Aracı Belirme Konusunda Yaş Önemli Bir Faktör?

Yatırım yapmak isteyen insanların yaşı konuyla alakasızmış gibi görünmekte olsa da aslında yatırım yapmak isteyen kişinin veya insanların yaşı, bütçeyle birlikte önemli bir yer almaktadır. Örneğin; yaşı küçük yatırımcıların birikmiş paraları fazla olmadığı için maddi durumlarını zorlamayan hem de gelecek yıllarda kazanç sağlayabilecek yatırım yöntemlerini tercih etmeleri gerekiyor. Yaş geliştikçe şahısların birikim ve bütçe oranının çoğalma olasılığı daha fazla olduğundan gayrimenkul, vasıta gibi yüksek bütçe gerektiren yatırımları daha basit değerlendirebiliyor. Yaş büyüdükçe küçük bütçelerle uzun vadede getiri getirebilecek avantajlar avantajdan çok dezavantaj haline geliyor. Gençler için yaş ve bütçe faktörleri göz önünde bulundurulduğu takdirde gençler için en cazip yatırım döviz, ziynet eşyaları ve bireysel emeklilik sisteminden oluşuyor.

Özellikle yeni konutlu çiftler açısından bir fırsat kaliteyi taşıyan döviz ve altın için özel hesaplar açtırılarak üzerine ufak ölçülerde bile olsa eklemeler yaptıkça uzun vadede ciddi kazançlar elde edilebiliyor. Ufak tutarlar ödeyerek zaman içinde ciddi bir hasılat elde edilebilecek öteki bir yatırım cinsi ise bireysel emeklilik. Son yarıyılda oldukça popüler hale gelen bireysel emeklilik sistemi döviz ve altına göre çok daha az tehlike kapsamakla birlikte devlet teşvikleri sebebiyle de ehemmiyetli miktarda avantaj sağlıyor.

Farklı Yatırım Alternatifleri Dikkate Alınmalı?

Gayrimenkul, şüphesiz ülkemizde her zaman en çok hasılat getiren yatırım çeşitleri arasında yer alıyor. Ancak gayrimenkule yatırım yapabilmek için dikkate bedel bir bütçe gerektiğinden ev, arsa gibi taşınmaz mülkler herkese uygun bir alternatif olmaktan çıkıyor. Ev kredileri bu mevzuda yatırım yapmak isteyenlere büyük basitlikler sağlasa da her gayrimenkul krediye uygun olmayabiliyor. Ya da uzun vade zamanları veya yüksek geri ödeme oranları yatırım yapmak isteyenlere cazip gelmeyebiliyor. Burada kısıtlı bir bütçeye sahip olanlar için arsa olarak tanımlanabilecek hisseli gayrimenkul ve ortak gayrimenkul alternatifleri, güzel bir seçenek halini alıyor.