Girişimci olmak isteyelerin en temel özelliklerin biri yaratıcı ve yenilikçi olmalarıdır. Bu yaratıcılığın gelişmesi için aynı zamanda beyin gelişimine yardımcı olmaya yarayan birçok kitap var. Bu kitaplardan bazıları şu şekilde;

Yaratıcılığınızı Geliştirecek 10 Kitap

1. Kızıl Leke

Yasak aşk temasını işleyen bu kitap, her sayfasında okuyucuyu ayrı bir maceraya sürüklüyor. Kırmızı Leke ve Kızıl Damga isimleriyle Türkçe’ye çevrilen kitabın asıl adı ise “Scarlet Letter”.

2. Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur’da Jane Austen’in yaptığı karakter tahlilleri ve insan psikolojisi konusundaki güçlü betimlemeleri bu romanı çağının ötesine geçirmeyi amaçlamıştır.

Yaratıcılığınızı Geliştirecek 10 Kitap

3. Madame Bovary

Doyumsuz bir kadının tüketici kişiliğini konu alan, realist akımın ilk ve en önemli örneklerinden biri olan Madam Bovary; Tolstoy, Proust, Tanpınar, Saul Below ve daha birçok yazara ilham vermiştir.

4. Genç Werther’in Acıları

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

Yaratıcılığınızı Geliştirecek 10 Kitap

5. Anna Karenina

Anna Karenina, 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir eserdir.

6. Middlemarch

19. yüzyıl İngiltere’sinin taşra yaşamını ve insanlarını konu alan Eliot, insan ruhuna dair ince gözlemleriyle çağdaşı romancıların arasında öne çıkmıştır.

7. Mrs. Dalloway

Roman 12 saatlik zamanda geri dönüşlerle şimdiki zaman ve geçmişi bir arada anlatmaktadır. Mrs Dalloway’ın tüm hayatı, düşünceleri, seçimleri toplum ve savaş yılları birlikte sorgulanmaktadır.

8. Utanç

Utanç, şiddetli ve yoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, yeni Güney Afrika’nın, öyküsünü anlatıyor.

9. Sevilen

Sevilen, çocuklarıyla birlikte kölelikten kaçan bir kadının özgürlük savaşını anlatıyor.

10. Gönülsüz Köktendinci

Batı ile Doğu arasındaki hayalî sınırları samimiyetle sorgulayan bu kitap, yayınlandığı günden itibaren büyük yankı uyandırmıştır.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde kişilerin okudukları romanlarda ki karakterler ile kendini özleştirmesi hayal gücünün gelişmesine ve yaratıcılığının artmasına yardımcı oluyormuş. Sizde bu listede kitapları okuyarak veya bu kitaplara benzer kitaplar ile yaratıcılığınızı bir üste taşıyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin