Yabancı dil bilmek 21. yüzyılın en önemli gerekliliklerinden birisi haline geldi. Şirketlerin globalleşmesi, teknoloji sayesinde başka ülkelerle iş ilişkisi kurmanın kolaylaşması gibi nedenler yabancı dile verilen önemi arttırdı. Çoğu kişi ilkokul senelerinden itibaren yabancı dil eğitimi alarak yetişti ve çalışmak için yabancı dil bilmek neredeyse zorunluluk haline geldi. İş hayatında yabancı dil bilmek neden bu kadar önemli sorusuna ise verilebilecek birden fazla cevap bulunuyor.

Yabancı Dil Bilmenin İş Hayatındaki Önemi

Globalleşen Dünya Sistemi

Eskiden sadece büyük şirketlerin göze alabildiği globalleşme hamleleri günümüzde KOBİ olarak ifade edilen firmalar tarafından da gerçekleştirilebiliyor. Teknoloji sayesinde ülkelerin sınırları eskisinden çok daha kolay şekilde aşılabiliyor. Ayrıca firmalar yaptıkları işe göre ithalat veya ihracat yapma olanağına sahip. Tüm bu işlerin yürümesi için ise yabancı dil bilen kişilere ihtiyaç duyuluyor. İşte yabancı dil öğrenmenin önemi ve gerekliliği bu durumlarda ortaya çıkıyor. Yabancı dil bilen bir kişi şirketteki yerini sağlamlaştırırken yabancı dili yeterli olmayan kişilerle yollar ayrılabiliyor.

Büyüme Hedefi Olan Şirketlerde Kalıcılık Sağlamak

Özellikle pazarlama sektöründe yabancı dil bilmemek çalışılabilecek şirket sayısını önemli ölçüde azaltıyor. Yurtdışı müşterileri hedefleyen firmalar yabancı dil veya diller bilen kişileri tercih ediyor. Farklı ülkelerle ticaret yaparken yabancı diller bilen kişiler iş hayatında kalıcılığı sağlarken aynı zamanda uluslararası ticaret konusunda tecrübe sahibi olabiliyor.

Yabancı Dil Bilmenin İş Hayatındaki Önemi

Daha Fazla Yabancı Dil Daha Fazla Maaş

Birden fazla yabancı dil öğrenmenin avantajları arasında daha fazla maaş ile çalışmak da bulunuyor. Çoğu firma için bir kaç yabancı dil bilen kişiler büyük öneme sahiptir. Bahsedilen firmaların çoğu bu yetkinliğe sahip kişileri elinden kaçırmak istemez. Ayrıca yabancı dile yatkın kişiler için bile birden fazla yabancı dil öğrenmek uzun bir süreçtir. Tüm bu nedenler şirketlerin birden fazla yabancı dil bilen kişilere daha fazla maaş vermesine neden olacaktır.

Bilinen Yabancı Dile Göre İş Seçebilme İmkanı

Yabancı dil bilen kişilerin bir diğer avantajı ise bildiği dili bilen kişi sayısından geçiyor. İngilizce bir çok işletme tarafından istenen bir dil. Fakat Rusça gibi daha az tercih edilen dilleri bilen kişiler Rusya ile iş yapan firmalarda iş bulma şansına sahip olacaklardır. Rusça bilen kişi sayısının İngilizce bilen kişi sayısından az olduğu düşünüldüğünde kişinin iş bulma konusundaki avantajı daha net anlaşılacaktır.