İnternet sitelerinin yüzde on yedisinin alt yapısını WordPress’in oluşturduğunu 2012 senesinde onunla yapılan bir röportajda dile getiren Matt Mullenweg, 2015’in şubat ayında kendi sitesinde takipçileriyle paylaştığı bir gönderisinde şu sözlere yer verdi: “Hayatınızda seveceğiniz üç adet hobi edinin. Biri ile para kazanmak için, biri ile zinde kalmak için ve biriyle de yaratıcılığınızı artırmak için uğraşın.”

WordPress Kurucusundan Altın Değerinde Bir Öğüt

Gelin bu yazımızda WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg’in bu altın değerindeki öğüdünü üç ana başlık halinde birlikte irdeleyelim…

Para kazanmak için hobi

Herkes tarafından bilindiği üzere hobi, yapılırken zevk alınan, mutlu olunan aktivitelerdir. Bununla beraber insanlar sürekli bazı gereksinimlere ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçları finanse edebilmek için de para kazanmak zorundadırlar. Gelin görün ki para kazanmak günümüz şartlarında oldukça zordur. Ya her şey Mullenweg’in söylediği gibi olsaydı? Ya bir işi icra ederken hem para kazanıp hem de ondan zevk alsaydık? Kulağa hoş geliyor, öyle değil mi? Röportajda kendisine sorulan soruda, para kazanmak için hobi kısmını Mullenweg, WordPress olarak cevaplamış.

Zinde kalabilmek için hobi

Sürekli bir moral bozukluğu halinde olduğunuzu ya da bitkin hissettiğinizi düşünün! Yapılması gereken tonlarca iş var fakat kolunuzu kaldıracak haliniz yok, içinizden hiçbir şey yapmak geçmiyor. O halde sizi daima zinde tutacak, çalışmalarınızda size güç verecek ve yeni fikirler bulmanıza yardımcı olacak bir hobi edinin. Öyle bir hobi olsun ki bu sizi hem ruhsal hem de fiziksel açıdan zinde tutsun. Zindelik denince akla ilk gelen uğraş tabii ki spor yapmak. WordPress kurucusu ise zinde kalmak için koşanlardan.

Yaratıcılığı artırmak için hobi

Öyle bir insan düşünün ki resim alanında her türlü beceriye ve bilgi birikimine sahip. Fakat yaratıcılık olmadan bunlar bir hiçten ibaretler. Yaratıcılık olmadan üretimden söz edemeyiz. Bir ressam ne kadar becerikli olursa olsun eğer yeni düşünceler üretemiyor ya da üretilmiş olanlara kendinden bir şeyler katamıyorsa o beceri ve bilgi birikiminin hiçbir anlamı olmaz. Sizi devamlı düşünmeye, ince detayları görmeye itecek bir hobi edinmeniz çalışma hayatınızda sizi daha verimli olmanızı sağlayacaktır. Peki ne tür hobiler yaratıcılığınızı arttırır? Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; resim çizmek, kitaplar, dergiler okumak, hikayeler, senaryolar yazmak, filmler seyredip eleştiriler yapmak diyebiliriz. Yapılan röportajda Mullenweg ise, yaratıcılığı arttıran hobi kısmına okumak ve yazmak olarak yanıt vermiş.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin