Bugün dünyanın en büyük online ansiklopedilerinden biri olan Wikipedia (Vikipedi), en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biridir. İnsanlık tarihinin ortak olarak kurduğu, ücretsiz bir bilgi merkezidir.

2001 yılında kurulan bu ortak ansiklopedi bugüne kadar milyonlarca insanın katkısı ile bilgi eklenmesi üzerine kurulmuştur. Yaklaşık olarak 300 dilde yazılmış olan ve 40 milyon içeriğe sahip olan bu global ansiklopedi aylık olarak 15 milyardan fazla ziyaret edilen bir site haline gelmiştir. Dünyanın en popüler internet sitelerinden biri olan Wikipedia şu anki başarısına nasıl ulaştı bakacak olursak:

Wikipedia Nasıl Büyüdü?

Wikipedia Nasıl Başladı?

Öncelikle 2000 yılında, Jimmy Wales, Nupedia adı altında gönüllülük esasına dayanan bir online ansiklopedi oluşturmak istedi. Bu amaçla Larry Sanger’i işe aldı ve felsefe alanında doktora yapan Sanger, titizlikle işe koyuldu ancak Nupedia, ilk yılında sadece 12 makale yayınlayabilmişti.

Nupedia Neden Başarılı Olamamıştı?

Nupedia, Wales ve Sanger’ın hayal ettiği gibi bir proje olmadı. Her şeyin hayallerindeki gibi olması için siteye eklenmek istenen içeriklerin hızlı bir şekilde siteye akması gerekiyordu. Ancak bunun için yatırım ve programlama gerektirmeyen bir platforma ihtiyaçları doğmuştu. Nupedia’da ise böyle bir platform olmadığı için başarıya ulaşması zordu.

Wikipedia Nasıl Büyüdü?

Nupedia’ya Sihirli Bir Dokunuş

Ocak 2001 yılında, Sanger bilgisayar programcısı olan arkadaşı Ben Kovitz ile bir araya geldiğinde wiki konsepti üzerinde konuşmaya başladılar. Hawaii’ye ait bir kelime olan wiki, çabuk manasına gelmekte ve sitenin ismi için de oldukça etkili bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.

Wikipedia’nin Doğuşu

Sanger, wikiyi kullanarak ansiklopedi yazmaya insanları davet etmek istiyordu. Yani Wikipedia’yı insanlara teklif ediyordu. Bu teklifini Wales’e gönderdi ve global bir ansiklopedi olan Wikipedia kurulmuş oldu. Hikayenin bu kısmı ile ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Ancak Kovitz’e göre, Sanger evdeyken Wales’i aramıştı. Yani ikisinin aynı anda bu konseptten ve wiki kelimesinden haberi olmuştu. Bir diğer hikayede ise, Wales wikiyi ansiklopedide kullanma fikrinin Sanger’a değil, Jeremy Rosenfeld’e ait olduğunu söylemişti.

Hangi hikayenin doğru olduğu tartışmalarını korusa da bir gerçek var ki wiki platformunun Wikipedia’yı oluşturmak için kullanıldığı ve bu başlangıcın tüm dünyanın en popüler sitelerinden biri olan ve global ansiklopedi olan Wikipedia’nın kuruluşuna zemin hazırladığı bir gerçek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin