Herkesin hayalinde zengin olmak yatar. Warren Buffet ismi ise bu hayalin gerçeğe dönüşmüş hali olarak karşımızda duruyor.  Yaklaşık 81 milyar dolara yakın servetin sahibi olan Buffet, mütevazi bir geçmişe sahip. Bu servetini nasıl yakaladığını merak edenler için bazı tavsiyeleri bulunuyor.

Warren Buffet’tan İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Erken Yaşta Girişimci Karakter

Buffet, genç yaşlarda girişimci bir zihne sahipti ve para kazanma konusunda yaratıcılığını kullanma konusunda ustaydı. Erken yatırımda bulunanlar, daha çok birikime sahip olup bu birikimlerini tekrar yatırıma dönüştürme potansiyeline sahip.

Elde Edilen Karla Tekrar Yatırım Yapma

Yatırımdan kazanılan miktarla, Buffett tekrar yatırım yapılmasını öneriyor. 25 dolar sermayesi olan Buffett, bir langırt masası ile başladığı işini büyüterek 8 langırt masasına sahip oldu. Sonrasında yeni bir iş kurdu. Buffet’e göre, her ay kazanılan miktarın onda biri ile üçü arasında bir miktarı farklı işlerde yatırım olarak kullanmak gerekir. Farklı yatırımlar sürekli sizi ayakta tutar.

Warren Buffet’tan İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Borçtan Kaçınma

Yeni bir iş kurarken borçlanmak bazen mantıklı olsa da gereksiz borçlardan kaçınmak gerekir.  Buffet, kendi yaşamında hiç yüksek miktarda borçlanmadığını söylüyor. Borçlanılsa dahi az ve düşük faizle borçlanmanın önemini vurguluyor. Karın artacağı durumlarda borç almaktan çekinmemek gerekiyor.  Buffett, borçlanmanın psikolojik bağımlılık riskine dikkat çekiyor ve ihtiyacı kadar borçlanmanın en doğrusu olduğunu ifade ediyor.

Sade Bir Yaşam Tarzı

Warren Buffet’in yaşam tarzı oldukça sade. Lüks tüketimine yönelmeyen Buffet, sade bir hayatı tercih ediyor.

Basit Yaşayın

Warren Buffet gibi milyonlarca dolar kazanmak istiyorsanız onun yatırım stratejileri kadar yaşam tarzını da örnek alın. İnsanlar daha fazla kazanmaya başladıklarında, genellikle harcamaları da artar. Eski hayat tarzının yerini lüks arabalar, daha büyük evler ve daha pahalı tatiller alır. Öte yandan Warren Buffett farklı bir yol izledi.

Sürekli Öğrenme

Öğrenmeye açık olma zengin olmanın vazgeçilmez kuralı. İnsanın kendisini sürekli olarak eğitmesi ve yenilemesi gerekiyor. Buffett, yaşam boyu öğrenmenin önemini bilen ve uygulayan dâhilerden. En az dört saat okuduğu biliniyor.

Motive Edecek Arkadaşlar

Çevreniz sizi geliştirecek potansiyele sahip insanlardan oluşmalıdır. Daha iyisine ulaşmak için başarılı insanların yolunu izlemelisiniz. Buffet’in çevresinde Bill Gates gibi insanlar bulunuyor.

Alışılmış Rutinin Dışına Çıkılması

Bazen risk almaya hazırlı olunması gerekir. Fırsatlar kaçırılmamalıdır.

Buffet’in bu önerileri gerçekten önemli bir felsefi yaklaşım içeriyor. Tüm girişimcilerin, Buffet’i izlemesi ve önerilerini ciddiye alması gerekiy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin