Marka, tüketicilerin ihtiyacına göre ürün alıp satma kararını etkilemektedir. Bu nedenle ünlü markaların farklı yollarla yapmış oldukları satış stratejileri bulunmaktadır. Bu stratejiler sayesinde markalar giderek büyümekte ve insanlar daha fazla gelir elde etmektedir. Çünkü markalar bağlı oldukları firmanın ürününü temsil eder. Özellikle farklı firmaların aynı alanda hizmet vermesi sonucu ortaya rekabet çıkmaktadır. Bu rekabette markalaşmayı zorunlu hale getirmektedir. Böylece markalaşmanın da amacı pazar piyasasındaki en yüksek paya sahip olmayı gerçekleştirir.

Ünlü Markaların Dikkat Çeken Satış Stratejileri

Bu sayede markalarda pazarda en yüksek paya sahip oldukları için farklı yöntemler sayesinde adlarını daha fazla duyurarak, daha fazla pay kazanmaktadırlar. Böylece ünlü markaların satış yapmış oldukları farklı stratejiler arasında Kişisel Ürün Adı Stratejisi, Ürün Grubunda Ayrı Ayrı Marka Adı Stratejisi, Bütünleştirici Ürün Grubu Adı Stratejisi, Marka Esnetme Stratejisi gibi birden fazla stratejiler bulunmaktadır. Böylece bu markalar sayesinde artık farklı yöntemler tercih edilerek markaların daha çok tanınmasına yardımcı olunmuştur. Kullanılan farklı stratejiler arasında;

Özel Marka Stratejisi

Farklı satış yapan ve insanların dikkatini çeken satış stratejileri arasında özel marka stratejisi yer alıyor. Daha çok süpermarketlerde uygulanan bu yöntem, üreticinin özel markasının üzerine tedarikçi firma etiketini yapıştırarak ürünü pazara sunmaktadır. Böylece bu yöntem sayesinde markalar daha çok büyümekte ve kısa sürede isimleri duyurmaktadır.

Ünlü Markaların Dikkat Çeken Satış Stratejileri

Birden Çok Markalama Stratejisi

Bu yöntem sayesinde pazarda lider konumunda olan markanın alt bir markayı piyasaya sürmesi amaçlanır. Böylece bu markanın diğer markalarla rekabet edecek duruma getirilmesi amaçlanır. Böylece rekabet ettiği bilinen marka, alt markası olan ürünle rekabet edeceğinden dolayı yüksek marka güç kaybetmeye başlayacaktır.

Jenereik Marka Stratejisi

Farklı bir satış stratejileri arasında yer alan bu marka, piyasada bulunan ve düşük kalitedeki bir ürünün, yüksek kalitedeki ürünün ismini anımsatacak ölçüde piyasaya sürülme yöntemidir. Bu farklı satış stratejisinde, pazarlarda yer alan ve yüksek markaya sahip olan markalar taklit edilir.  Üstelik bu taklit birebir aynı olduğu için, o markanın rengi, boyutu, logosu gibi özellikler de aynı fiziksel özeller olarak piyasaya sürülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin