Tuzlu Suyla Çalışan Otomobil

Elektrikli araçlar oldukça güzel icatlardır ancak kısa menzilleri, uzun şarj dolum süreleri ve düşük performansları nedeniyle bu araçlar çok fazla talep göremedi. nanoFlowcell AG isimli bir firma, elektrikli araçların sorunlarına radikal bir çözüm getirme yolunda oldukça önemli bir adım atmış gibi görünüyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Quant F ve Quantino modelleri, otomobil ve bilim dünyasından oldukça büyük ilgi gördü. Bu araçlar Flow Cell denilen bir teknoloji kullanıyorlar. Bu teknolojide elektrik bataryası ve çözünmüş metal tuzları barındıran su çözeltisi yakıt olarak kullanılıyor. Tuzlu su, bir takım kimyasal tepkimeler sayesinde elektriğin çok daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bu sayede ortalama 200 – 300 km olan elektrikli araç menzili, yaklaşık 4 katına çıkarak 1000 kilometreye kadar ulaşabiliyor.

Bu iki ayrı model birbirlerinin kardeşleri gibi düşünülebilir. Büyük kardeş Quant F olağanüstü bir performansa sahip. 300 km/saat maksimum hıza ulaşabilen aracın 0 – 100 km/s hızlanması sadece 2.8 saniye sürüyor. Quantino’nun ise daha mütevazi bir motoru var. 4 ayrı tekerinde de 4 ayrı motor bulunan araç toplam 4*25 kW lik güç üretebiliyor. 136 beygire eşdeğer olan bu güç, aracın 200 km/s hıza ulaşması için yeterli. Daha küçük boyutlarıyla dikkat çeken Quantino şehir kullanımına yönelik tasarlanmış. Ayrıca 2+2 koltuk sayısı ve 1000 km menzili ile şehirler arası yolculuk için de iyi bir alternatif olabilir.

Tuzlu Suyla Çalışan Otomobil

Flow Cell Teknolojisi

Tarihte ilk flow cell teknolojisini kullanan kurum NASA olmuş. NASA bu teknolojiyi 1976 yılında keşfetmiş, uzay araçlarına yakıt sağlamak için kullanılan teknolojinin üzerindeki patent haklarının kalkmasıyla birlikte dileyen herkes artık bu teknolojiyi kullanabilir.

Flow Cell teknolojisinde iyonize su (tuzlu su), bataryadan sağlanan elektrik enerjisiyle sürekli olarak yükseltgenip indirgeniyor. Seri olarak gerçekleşen yükseltgenme – indirgenme tepkimelerinden elde edilen enerji sayesinde sisteme uzun süreli elektrik beslemesi yapılabiliyor.

nanoFlowcell AG firması ise bu geleneksel flow cell teknolojisini geliştirerek çok daha verimli çalışır hale getirmiş. Firmanın bu teknolojiyi kullanarak ürettiği ve 2014 yılında trafiğe çıkma izni alan Quant E, flow cell sistemiyle çalışan ilk araç oldu. Quent E’nin çok daha gelişmiş versiyonları olan Quant F ve Quantino trafiğe çıkmak için gereken testleri tamamlamak üzere. 2015 yılı sona ermeden bu iki aracın satışa sunulması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin