Türkiye dünya pazarı açısından gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte olan bir ülke konumunda. Gerek lojistik konumu gerek genç nüfusu bakımından gelişme uzun vadede devam edeceği ön görülüyor. Ülkemiz bünyesinde ise bu gelişime katkı sağlayan birkaç iş adamı ve girişimci mevcut. İşte Türkiye’de ki en ünlü 6 girişimcisi ve hayat hikayeleri;

Türkiye'de En Ünlü 6 Girişimcisi Ve Hayat Hikayeleri

1) Nevzat Aydın

Türkiye’nin en çok tercih edilen online yemek alışverişi uygulamasının sahibi Nevzat Aydın, yemeksepeti.com’u tam 16 yıl önce 2001 yılında kurdu. Yemek sepeti yaklaşık olarak günde ortalama 80 bin tane yemek siparişi alıyor ve ortalama yemek sepetinden hizmet olan kişilerin sayısı ise yaklaşık olarak 220 bin adet. Ayrıca 10 bin adet olan restoran portföyüyle büyümeye de devam eden Yemek sepeti, Ortadoğu’da bulunan foodonclick.com’u BAE’den sonra Umman, Katar, Lübnan ve Arabistan da hizmet vermeye başladı. Ayrıca internet girişimciliği ile adından söz ettiren Fadi Ghandour’u da yönetim kuruluna ekledi. 2016 yılında ise dünyanın en büyük online yemek platformu olan Delivery Hero, Yemek sepetini satın aldı.

2) Sidar Şahin

Sidar Şahin’nin alanı ise oyun dünyası. Şu an Türkiye’de bulunan en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan Peak Games’in kurucusu. Peak Games, sosyal ve mobil oyunlarda dünya genelinde tam 30 milyon kullanıcıya ulaştı. 2016 yılında ise yaklaşık olarak 200 tane ülkede bulunan kullanıcılar aracılığı ile 3 milyar kez oynanmış oldu.

3) Orhan Gürbüz

Orhan Gürbüz 1980’da Erzincan ilinde doğdu. İş hayatına çok erken yaşta atılan Orhan Gürbüz, 15 yaşında aile şirketi olan İklim Plus Dayanıklı Tüketim mallarında çalışmaya başladı. Aynı zamanda kuruculuğunu yaptığı kuruculuğunu yaptığı 8 Hizmet (SEO Destek Web Home, , Foto Life, Tasarım Plus Sanal Tur 360, Reklam Plus, Tescil Plus, Tatil Home), 10 Eğitim (SEO Akademi, Resim Akademi, Kariyer Home, Foto Life Akademi, Sinema Akademi, İmaj Akademi, Dil Akademi, Model Akademi, Web Akademi, Sanat Akademi) markasıyla e-ticaret, iklimlendirme, turizm, gayrimenkul, moda, organizasyon, tekstil, gıda, inşaat, reklam, satış sonrası hizmetler, satış ve pazarlama, başta olmak üzere kişi ve kurumlara profesyonel danışmanlık, eğitim ve koçluk desteği sunmaktadır.

4) Kaan Kayabalı

Kaan Kayabalı, Onedio Kurucusudur. Kaan Kayabalı 17 Ekim 1983 yılında Ankara’da doğmuş ve ODTÜ Elektrik ve Elektonik Mühendisliği bölümünden mezun olmuşdu. Odtü Teknokent’de düzenlenmış olan “Yeni Fikirler, Yeni İşler”(YFİ) yarışmasında birinciliğe sahip olduktan sonra ODTÜ’den 2008 yılında “Yüksek Onur Sertifikası” almıştır. 2012 yılında Onedio’yu kurmuştur. Aylık baz olarak 4.5 milyon tekil hite ulaşan Onedio sosyal platformu, 2 milyonu aşkın Google indexine sahip olmuştur.

5)Sedat Kapanoğlu

Sedat Kapanoğlu alanı yazılım olan başarılı bir girişimci. Sedat Kapanoğlu 1994’te“Hasta 1.0” adını verdiği hasta takip yazılımı, 1995’te bbs için hazırlamış olduğu yazılım ve meteoroloji genel müdürlüğü için birçok yazılımlar yapmıştır. Aynı zamanda 1999 yılında kurulmuş olan Ekşi Sözlük’ün kurucusudur. 2001 yılında ise Microsoft yazılım ekibine girmiştir. Ardından 2009 yılında Microsoft’tan ayrılmıştır.

6) Taner Aksoy

Taner Aksoy, 1999 yılında sahibinden.com’un kurmuştur. Ayrıca Aksoy Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin