Ülkemizde akıllı telefon penetrasyonu %40’ı geçmiş durumda, bu demek oluyor ki ülkemizde 30 milyon civarında akıllı telefon kullanıcısı var. Bu oran Uzak Doğu ülkelerine göre oldukça düşük ancak Avrupa ülkelerine kıyasla ortalama bir sayı. Bu yazımızda ülkemizdeki akıllı telefon kullanımıyla ilgili bazı istatistiklere yer vereceğiz.

İlk istatistiğimiz işletim sistemleri ile ilgili. Aşağıdaki grafik Türkiye’de kullanılan mobil işletim sistemlerinin oranını gösteriyor.

Türkiye'de Akıllı Telefon İstatistikleri

Mayıs 2015 itibariyle, Android penetrasyonu dünya ortalaması %63,72. Türkiye, %78,92 Android kullanım oranıyla dünyada Android kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden birisi.

İkinci istatistiğimiz ise mobil cihaz üreticileri ile ilgili. Bu grafik, Türkiye’de ve dünyada tercih edilen mobil markaları karşılaştırmalı olarak göstermekte.

Türkiye'de Akıllı Telefon İstatistikleri

Grafikten anlaşılacağı üzere ülkemizde Uzak Doğu menşeili telefonlar daha fazla tercih edilmekte. Ülkemizde Android sistemlerin daha fazla sevilmesinin ve Apple ürünlerinin görece yüksek fiyatlarda satılmasının bu durum üzerinde etkisi olduğu açıktır.

Sıradaki grafiğimiz ise Türk mobil abonelerin en çok kullandığı tarayıcılar.

Türkiye'de Akıllı Telefon İstatistikleri

 

Türk halkı olarak sosyal paylaşım platformlarını çok seviyoruz. Son istatistiğimiz de sosyal ağlarla ilgili, aşağıdaki grafik Türkiye’den mobil cihazlar vasıtasıyla girilen sosyal ağların oranını gösteriyor.

Türkiye'de Akıllı Telefon İstatistikleri

 

Kaynak: StatCounter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin