TÜGİAD 'dan gençlere girişimcilik ve liderlik dersiTürkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi ile TOBB Üniversitesi arasındaki işbirliği kapsamında, Başkent iş dünyasının tanınmış simaları, mesleki deneyimlerini girişimci adayı gençlerle paylaşıyor.

TOBB Üniversitesi’nin Uluslarasası Girişimcilik Bölümü tarafından verilen Girişimcilik ve Liderlik dersinin ilk konuğu TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı oldu.

Naslı, mesleki tecrübelerini paylaştığı gençlere, risk alınmadan para kazanmanın mümkün olmadığını söyledi. Yatırım yapılacak konu hakkında her türlü bilgiye sahip olunması, tablonun genelini gördükten sonra girişimci olmak gerektiğinin altını çizen Naslı, “Girişimci olmak için asi olmak lazım. Girişimci korkmadan hareket etmeli. Ben de yanlış girişimler yaptım. Ama denemeye değerdi. Yaptığıma değil yapmadığıma pişman olurdum” dedi.

Para kazanmak için, öncelikle daha önce yapılmamış bir şeylerin denenmesini öneren Naslı, “Son zamanlarda tarım sektörü revaçta. Girişimcilik için açık bir sektör. Proje getirin destekleyelim. E­ticaret, enerji, internet de farklı bir proje geliştirebilirseniz size büyük paralar kazandırabilecek sektörler” diye konuştu.

Fikri olan genç yatırımcıların, sermayeye “melek yatırımcılar” aracılığıyla ulaşabileceğine değinen TÜGİAD Ankara Başkanı Naslı, şu bilgileri verdi:
“Melek yatırımcı sistemi, yatırımcı ruhu olan genç beyinlere yol göstermek amacıyla kuruldu. Biz de 34 arkadaş birleştik bir şirket kurduk. Şu an melek yatırımcı olarak aç bir şekilde herkesi dinliyoruz. Melek yatırımcılar olarak projede sağlam iş planı, kuvvetli bir girişimci takımı, yaratıcı ürün ve hizmet; girişimcide ise iş bilgisi, deneyimi ve disiplini, projeye inanç, yönetim becerisi, tutku gibi özellikler arıyoruz. Ben de bir arkadaşımın melek yatırımcısı oldum. Kafasında bir ceviz bahçesi fikri vardı. Ama imkanı ve yol göstericisi yoktu. Gerekli sermaye desteğini verdim. Bu yıl içerisinde de para kazanmaya başlayacağız. Eğer sizin de varsa aklınızda bir proje, onları da dinlemek isteriz. ”

TÜGİAD Ankara ile TOBB Üniversitesi arasındaki işbiriği kapsamında dönem sonuna kadar, Başkent iş dünyasının tanınmış isimleri “Girişimcilik ve Liderlik” dersinin konuk konuşmacısı olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin