2018 yılı ve sonrasında piyasayı etkileyecek, dengeleri değiştirecek ve ticaretin geleceğine yön verecek ticarette yeni nesil trendler nelerdir? Ticarette reklam, şeffaflık, fiyatlandırma rekabeti başarıyı getiren bazı değişmez gerçeklerdendir. İşte girişimcilerin ve küçük işletmelerin başarıya giden yolda karşısına çıkacak, müşterisini artıracak ve büyümesine yardımcı olacak yeni nesil 5 trend…

Ticarette Yeni Nesil Trendler Neler?

1) Milenyum Çocukları ve Z Kuşağı

90’ların sonundan bu yana sıkça dile getirilen Milenyum çocukları ve Z kuşağı bu gün ticaretin geleceğini belirleyenlerden başkası değil. Milenyum çocukları artık çocuk değiller. Kimileri çalışan, kimileri yönetici, hepsi tüketici… Ve onlar ne isterse, piyasa etraflarında şekilleniyor. Daha hızlı öğrenen, daha bilinçli ve sosyal medyaya hakim oldukları için aranan çalışan haline gelmiş durumdalar.

2) Uzaktan (Remote) Çalışmak

Evden çalışmanın işveren ve çalışana sağladığı faydalar araştırmalarla kanıtlandı. Çalışanlar ofis dışında, kendi belirlediği düzeni ve disipliniyle daha verimli çalışıyor. Daha mutlu, daha aktif ve daha sadık çalışıyorlar. İşveren için ise dünyanın herhangi bir yerindeki en iyi en yetenekli işçiyi işe almasına olanak tanıyor, ofis masraflarından ve kiradan tasarruf etmesini sağlıyor.

Ticarette Yeni Nesil Trendler Neler?

3) Yapay Zeka

Robotlar ve chatbot’lar e ticaret geleceği için insanlardan çok çalışıyorlar. Online alışverişte karşımıza çıkan ve 7/24 hizmet veren botlar, marketlerdeki otomatik kasalarla hayatımıza dahil olan robotlar yakın gelecekte bir çok işgücünün yerini alacak. Teknoloji artık daha ulaşılır, kolay elde edilebilir ve sandığımız kadar uzak gelecekte değil.

Ticarette Yeni Nesil Trendler Neler?

4) Canlı Yayının Gücü

Sosyal medyanın tüketici üzerindeki etkisi gün geçtikçe katlanarak artıyor. 2017 e ticaret verileri gösteriyor ki Türkiye’deki 48 milyon internet kullanıcısının %87’si interneti sosyal ağlara girmek için kullanıyor. Şirketlerin tanıtımlarını sadece videolar ile değil canlı yayınlarla sosyal medya üzerinden yapması, insanların arzuladığı yüz yüze etkileşime en yakın deneyim haline geldi. Sosyal medya kullanıcısı olan müşteri, canlı yayın içeriğini %80 oranda daha fazla izleme eğilimindedir.

5) Siber Güvenlik

Robotların, sosyal medyanın, akıllı telefonların ele geçirdiği sistemde siber güvenlik hiç olmadığı kadar önemli bir konuma geldi. Yapay zekaya yatırım yapılmasının önemlerinden biri de siber güvenlik için gerekli teknolojiye sahip olmanızı sağlamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin