Tesla'nın Yeni İcadı Ticari Sahtekarlık mı?

Tesla Motors, elektrikli otomobil üreten Amerikan merkezli bir şirket. Dünyanın en popüler CEO’larından Elon Musk tarafından yönetilen firma, 2015 yılının Mayıs ayında ilk defa otomobil dışı bir ürünle piyasaya gireceklerini söylemişti. Powerwall ismi verilen Tesla’nın bu yeni oyuncağı bilim ve iş dünyasında ciddi bir heyecana yol açtı, çünkü güneş enerjisi ilk defa bir evin günlük ihtiyacını karşılayacak miktarlarda depo edilebilecekti. Ancak, Powerwall son günlerde eskisi kadar sempatik değil, kendisini “sorgusuz sualsiz benimseyenlerin” ve güneş sistemlerinde önemli bir atılım yaratacağına inananların sayısında ciddi azalma var. Hatta bazılarına göre bu ürün, Tesla Motors’un kendine fon oluşturabilmek amacıyla kamuoyunda algı operasyonu yaptığı ticari bir tuzak.

Mayıs ayından içerisinde bulunduğumuz Ağustos ayına kadar, hemen her platformda Powerwall’ın enerji kullanımda nasıl tasarruf sağlayacağı ve küresel ısınmayla yapılan mücadeleye katkıları anlatıldı durdu. Çoğunlukla iki noktaya dikkat çekildi; bu ürün sayesinde elektriğin ucuz olduğu gece saatlerinde depolanacak enerjinin gündüz kullanılabilecek olması ve evlerde kurulacak güneş panelleriyle depolanacak enerjinin bir eve gün boyu yetecek seviyede olması. 10 KWs ve 7 KWs olmak üzere iki ayrı model bulunuyor ve bu bataryaları seri şekilde bağlayarak kapasiteyi artırmak da mümkün. 100 kg ağırlığındaki bu bataryanın Amerika satış fiyatı 10 KWs için 3 bin 500 dolar, 7 KWs için ise 3 bin dolar. Bu miktarlarda enerji ortalama bir evin günlük ihtiyacını karşılamaya gerçekten de yetiyor. Aşağıdaki tabloda ortalama bir evin ısınma hariç günlük elektrik tüketimini görebilirsiniz.

Tesla'nın Yeni İcadı Ticari Sahtekarlık mı?
Bir Evin Günlük Elektrik Tüketimi (Isınma Hariç)

Powerwall karşıtları, işin teknik kapasitesini değil ekonomik boyutunu eleştiriyorlar. Elon Musk’un vaat ettiği güneş enerjisinin depolanması son derece çekici ancak güneş panelleri için de ayrı bir bedel ödenmesi gerekiyor. Bu da maliyeti oldukça artırıyor. 7 KWs modelinin kullanım ömrü maksimum 5 bin devir (1 devir = sistemi bir defa doldurup boşaltmak demek), 10 KWs için ise 1500 devir. Bu yaklaşım  10 senelik bir kullanım ömrüne denk geliyor. Güneş panelleri ve tesisat maliyeti ile birlikte ortalama 20 bin dolara mal olan bu ürünün 10 sene içerisinde kendisini amorti etmesi oldukça zor. Forbes Dergisi editörlerinden Christopher Helman, Powerwall’ı “zenginlerin yeni bir oyuncağı” olarak tanımladı ve ekonomik hiçbir değeri olmadığını iddia etti. Ayrıca iş dünyasında dolaşan bazı dedikodular Elon Musk’un büyük umutlarla piyasaya sürdüğü bu bataryaların karizmasına gölge düşürecek cinsten. Amerikan iş dünyasının iddiasına göre, sadece elektrikli araçtan elde ettiği satışlar ile yeteri kadar karlılık elde edemeyen ve böyle giderse sürdürülebilir Ar-Ge politikası yürütemeyecek olan Tesla Motors, bu ürünle kendine yeni bir sektör yaratmayı ve gelirlerini artırmayı düşünüyor. Bu iddianın sahiplerine ve Christopher Helman’a göre, Powerwall’ın diğer ev tipi bataryalardan çok bir farkı yok, hatta çok daha iyi ürünler de mevcut.

Elon Musk’u bu yeni macerasında destekleyenler ise bu yeni ürünün yenilenebilir enerjide çıtayı önemli ölçüde yükselttiğini savunuyorlar. Onlara göre bu ürün tek başına devrimsel nitelikte olmasa da bir devrimin fitilini ateşleyebilir. Ayrıca evlerin şehir şebekelerinden kopup kendi elektriklerini üretecek olması, bizim gibi kaçak kullanım bedelinin yüksek olduğu ülkelerde işe yarayabilir. Bu konuda dedikoduların ve tartışmaların arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. İnsanlar konuşa dursun Powerwall’ın çoktan satışları patlamış durumda. 2016 ortalarına kadar üretilecek bütün ürünler şimdiden satıldı. İnsanlar satın alabilmek için sıraya giriyorlar. Kim bilir belki de iPhone gibi, Amerika’da başlayan bir çılgınlık tüm dünyayı saracak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin