Tesla'dan Önemli Bir Yenilik

Tesla Model X ve Model S araçlarının menzilleri, şirketin açıkladığı yeni batarya opsiyonu sayesinde önemli ölçüde artacak.

Şirketin CEO’su Elon Musk, Model S ve Model X için ekstra 100 kwh (kilovat – saat) ekstra batarya modellerinin piyasaya çıkacağını söyledi. Yeni batarya desteği sayesinde Model S’in menzili 315 mile (506 kilometre) çıkacak. Bu sayede Model S, elektrikli otomobiller sektöründe 300 milin üzerinde menzile sahip ilk araç olacak. Model X ise, yeni özellik sayesinde menzilini 289 mile (465 kilometre) çıkaracak.

Bu yeni özellik öncesinde Model S p90 modeli, 270 mil menzile sahipti (-ki bu sayı dahi Model S en uzun menzile sahip elektrikli araç yapmaya yetiyor). Model X p90’nın menzili ise  mildi. Böylece, Model X ve Model S’te yaklaşık yüzde 17’lik bir menzil artışı yaşandı. Bu menzil artışı ne yazık ki şu an için biraz pahalı. Geleneksel Model S ve Model X kullanıcıları, bu upgrade için 20 bin dolar ödemek zorundalara. Araçların p90 D versiyonlarının sahipleri içinse bu tutar 10 bin dolar olacak. p90 D versiyonlarının daha ucuz olmasının nedeni, bu araçların bataryalarının geri dönüştürülebilir olmasından kaynaklanıyor. Geleneksel Tesla otomobillerinde ise böyle bir özellik yok.

Var olan aracını güncellemek yerine gelişmiş bataryaya sahip yeni bir model almak isteyenler de ellerini ceplerine atmak zorunda. Upgradele birlikte piyasaya çıkan Model S P100D 134 bin 500 dolar, Model X P100D ise 135 bin dolardan başlayan fiyatlardan satılacak.

Yeni güncelleme, Model S’in 0 – 100 km hızlanmasını 2.5 saniyeye indirecek. Böylece Model S La Ferrari ve Porsche 918 Spyder’dan sonra dünyanın en çabuk hızlanan üçüncü aracı olacak. Daha büyük bir başarı ise Model X’ten geliyor; yeni güncellemeyle birlikte 0 – 100 km hızlanması 2.9 saniye oluyor. Bu sonuç Model X’i dünyanın en hızlı SUV’u haline getiriyor.

Elektrikli otomobil sektöründe Tesla, son birkaç yıldır adeta tekel haline gelmişti. 2016 yılında Elon Musk’un uykularını kaçıran bazı gelişmeler yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek. Emisyon skandalıyla çalkalanan Vokswagen, şirket imajını düzeltmek için tamamen elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu. Alman devi, önümüzdeki kasım ayında 600 kilometre menzile sahip elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor. Porsche de 300 mil menzile sahip aracını 2019 yılında satışa sunacağını açıkladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin