Tesla Motors'un 2016 Planları

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, bu yıl oldukça yoğun bir programa sahip.

Hissedarları bilgilendirmek için yapılan bir açıklamada şirket, 2016 yılında ilk ölçek ekonomisi otomobili tanıtacağını söyledi. Eğer bunu başarırlarsa, geniş kitlelere hitap edecek ilk araç olan Tesla Model 3, elektrikli otomobilleri lüks oyuncaklar olmaktan çıkarıp gerçekten de işe yarar taşıtlar haline getirecek. Bu yıl tanıtılacak ve üretimine başlanılacak olan Tesla Model 3, 3 Mart 2017 gününde piyasaya çıkacak.

Bu agresif takvime uymak isteyen Elon Musk’un 2016 yılında yapılacaklar listesi oldukça kabarık.

Model 3’ü piyasaya çıkarabilmek için fabrikaya, mağazalara ve şarj istasyonlarına toplam 1.5 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

İşte Tesla Motors’un 2016 yılında yapacağı en önemli 4 çalışma.

1) Batarya üretimini geliştirmek için büyük adımlar atılacak.

Tesla Motors'un 2016 Planları

Tesla’nın fabrikası olan Gigafactory’de en çok önem verilen departmanlardan birisi batarya bölümü. Hissedarlar için yapılan açıklamada, daha fazla batarya üretebilmek için Gigafactory’e yeni ekipmanların alınacağı, kapasite artışına gidileceği belirtildi.

Markanın 2020 yılına gelindiğinde 500 bin araç satabilmesinin önündeki en büyük engel batarya fiyatları. Batarya maliyetini aşağı çekebilmek için kitlesel üretimin yapılması ve ölçek ekonomisi yakalanması hedefleniyor.

2) Model 3’ün üretimi için California Fremont’taki fabrikaya 1.5 milyar dolar yatırım yapılacak.

Tesla Motors'un 2016 Planları

Tesla Motors, Model 3’ün üretimi için 1.5 milyar dolar bütçe ayırdığını ifade etti. Bu para California Fremont’ta bulunan fabrikada kullanılacak ve üretim için gerekli ekipmanların tedariği sağlanacak.

Elon Musk, California’daki üretimin geçici olabileceğini ilerleyen yıllarda üretimin Çin’e kaydırılabileceğini ifade ediyor.

Flemont’taki üretim tesisinin şu anda yıllık 100 bin araç üretme kapasitesi var.

3) 80 satış mağazası ve temsilcilik açılacak.

Tesla Motors'un 2016 Planları

Tesla Motors’un halihazırda dünya genelinde 140 mağazası bulunuyor ancak bu rakam, Model 3 için konulan hedeflere yeterli görülmemiş. Şirket, dünya genelinde 80 tane daha mağaza ve showroom açmayı düşünüyor.

Bu mağazaların Model 3 üretim bandına girmeden açılması planlanıyor.

4) 300 yeni süperşarj istasyonu açılacak.

Tesla Motors'un 2016 Planları

Tesla’yı diğer elektrikli araç markalarından ayırıp başarıya götüren şeylerden birisi de markanın ülke geneline yayılmış şarj istasyonlarıdır. Dünya genelinde hızlı şarj özelliğine sahip 597 istasyon ve 3481 makine bulunuyor.

Bu sayı, geniş kitlelere ulaşmak isteyen Model 3 için yeterli değil. Tesla Motors, Amerika ve Batı Avrupa’da 300 yeni süperşarj istasyonu açmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin