Teknolojinin gelişimi ile birlikte insan hayatında birçok şeyin değiştiğini söyleyebiliriz. Çok değil 20 yıl öncesine kadar kimsenin aklında görüntülü konuşma yokken şuan görüntülü konuşmasız bir hayat düşünülemiyor. Bu sadece bir örnekti buna benzer daha pek çok örnek bulunabilir.

En büyük örnek buhar

Bu konudaki en büyük ve dünya çapındaki örnek sanayi devrimi. Sanayi devrimi ile birlikte hayatımıza giren buharlı trenler ile bir nevi makineleşmeye bir başlangıç olmuş oldu. Kol gücünden çok artık daha çok revaçta olan şey makinelerin yaptığı kusursuzluktu. Yıllar geçtikçe bu yönde daha fazla çalışmalar yapıldı. Fabrikaların kurulumu ise bunun destekleyicisi oldu. Üretim bazında gelişme her yıl gelişmekte ve gelişen teknoloji ile birlikte şirketler büyük ya da küçük olması önemli değil pazara hâkimiyet sağlayabilmek adına teknolojiyi en iyi şekilde değerlendirme yollarını arar hale geldi.

Teknolojiyle artan rekabet

Şirketlerin teknolojiyle birlikte rekabetlerinin arttığından bahsettik. Bu yüzden sürekli yenilik geliştirme uygulamalarına gidildi. Aynı zamanda müşteriden alınan geri dönütler açısından en mükemmeli yaratma arayışına gidildi. Bu açıdan bakacak olursak eğer pazarda artan rekabet ile birlikte müşterilerin istekleri daha çok karşılık bulmuş oldu. Ancak artık tüketici de eski tüketici değil. Artık araştıran ve sürekli iki marka arasında karşılaştırmaya giden tüketici kitlesi var. Tabi ki bu yüzden müşteri isteklerini tam manasıyla karşılamak eski zamanlara göre daha zorlaştığını söyleyebiliriz.

Bayilikler ile sağlanan hakimiyet

Hem ihtiyaçları karşılamak adına ve tüketiciye yakın olmak adına özellikle büyük şirketler lojistik olarak güzel yerlere daha çok bayilik açma arayışına girdiler. Eskiden olsa bu bayiliklerde iletişimler konusunda sorunlar çıkabilir gözüyle bakılabilirdi ancak gelişen teknoloji ile dünyanın bir ucundaki bayiye bir tek bir tıkla ulaşma imkanı sağladığı için sorun çıkma ihtimali en aza indirilmiş oldu. Bayiliklerin sadece iletişim alanında değil mevcut ürün potansiyelleri bir veritabanına veya buluta kayıtlı olduğundan dolayı stok kontrolü sağlama olayı birbirinden uzak iki bayilik bile olsa kontrol sağlamak eskiye göre daha kolay ve hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin