Teknolojik gelişmeler iş dünyasını nasıl etkileyecek?Dünyanın en ücra köşelerine web bağlantısının taşınıyor olması, yazarak haberleşen ve soruları yanıtlayan robotların kullanılmaya başlanması, elektrikli otomobiller, kendini onarabilen malzemeler şeklinde yeni gelişmeler ülke ekonomilerini tekrardan şekillendiriyor. Dünya ekonomisinin mühim oyuncuları teknoloji alanında çalışmalar yürütüyor. Teknolojideki bu gelişmeler, başta endüstri üretimine ve KOBİ’lere olmak suretiyle toplumsal ve ekonomik etkileriyle dikkat çekiyor.

Alfanorm’un Başkanı, İnovasyon Düşünürü ve Tasarım Mimarı Ateş Öztan, gelecek 20 yıl içinde iş dünyasını ve toplumsal yaşamı etkileyecek olan gelişimleri deklare etti.

İş hayatındaki tanımlar tamamen değişecek

Tüm ekonomik ve toplumsal yaşamımız tekrardan düzenlenecek. Bu düzene yaratıcılığa ve teknolojiye hakim olanlar yön verecek ve geleceği şekillendirecek. Bu değişimi takip eden ve ona ayak uydurabilenler yeni düzenin imkanlarından yararlanacak. Ayak uyduramayanlar hızla yok olacak yada geçiş periyodu hizmetlileri olarak duracak.

Fabrikalar küçülecek

Seri üretim yerine daha azca ve kişiye hususi üretim yapılacak. Büyük fabrikaların yerini, fikirleri daha süratli ürüne çevirecek esnek ve dinamik fabrikalar olacak. Bu durumda büyük fabrikaya gerek olmayacak. Fabrikalar ve tasarım merkezleri birbirleriyle dijital olarak bağlanarak, zor ve karmaşık işleri ortaklaşa üretecekler.

İşleri bilgisayar ya da robotlar meydana getirecek

Firmalar katma değer yarattıkları faaliyetlerinin haricinde kalan tüm işlerini ya dışarıdan hizmet olarak alacaklar ya da bilgisayar sitemleri, robotlarla yapacaklar.

Teknolojiyi takip edenler ile yenilik yapabilenler kar edecek

Hiçbir düşünce yada ürün artık onlarca yıl ilgi görüp üreticisine kazanç sağlamayacak.

Dünya genelinde insanların ilgisini çekecek yeni düşünce üretenler ve bu fikirleri hızla ticari ürüne çevirip hayata geçirebilenler kar edecekler.

İnsan yaşamı için çekince arzeden işlerin hepsini robotlar yapacak,

Robotların kullanımı arttıkça firmalar tehlikeli işlerde çalışacak personel bulmakta zorlanacaklar. Bu alanlara çözüm üreten firmalar büyüyecek, çözümler arttıkça devletler bu alanlarda insan kullanımına daha çok sınırlama getirecekler.

Borç alacak ilişkisi dijital ortama geçecek

Her geçen gün nakit para akışı ve borç alacak ilişkisi dijital ortama geçecek. Elden para alışverişi sona erecek. Kazancını kayıt dışından icra eden işletmeler devamlı küçülecek. Kurumsallaşma ve gelişme imkanları olmayacak.

Sanal gerçeklik günlük hayatımızın bir parçası olacak

İş hayatında ; ürün tanıtımı, satın alan ilişkileri, müşteri-bayi toplantıları şeklinde fiziki olarak bir araya gelmeyi gerektiren tüm faaliyetler sanal ortamlarda yapılacak. Ürünlerini sanal ortama taşıyan ve bu tarz şeyleri etkili ve hızla yaygınlaştırabilenlerin satışları artacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin