İlk olarak “Takım Nedir?” kısaca tanımını bilmekte fayda var. Belli bir topululuğun amaçlarına ulaşmak için değişik beceri, eğitim ve fikirlere sahip çalışanları bir araya getirerek yaratıcı yeteneklerini ve bilgilerini paylaşması veya birleştirmesidir. Sahip olduğumuz takım, dinamik bir ruha, yeniliklere ve önerilere açık, takımca yeni kararlar alınmasını uygulayabilen, birbirini destekleyici, ortaya çıkan sorunları birlikte çözebilen, istenilen verimliliğe ulaşabilmek amacıyla fikir üretebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Takımlar her zaman ortak bir kararda olmayabilir, ama ortak paydada anlaşabilmek ve sorunlara ortak bir biçimde yaklaşabilmek en önemli unsurlardan biridir.

Peki, takım çalışması neden bu kadar önemlidir? Takım çalışması takımın içerisinde yer alan bireyleri sürekli yeniliklere teşvik eder ve sorunların en aza inmesine yardımcı olur. Moral seviyesinin ve motivasyonun yükselmesini, özgüven duygusunun ve kişiler arası iletişimin daha iyi bir hale gelmesine katkı sağlar.

Takım Liderinin Görevleri 

Her takımın mutlaka başında bir takım lideri bulunur ve her lider ekibinin ortak bir paydada buluşması için önemli rollerde görev alır. Takım lideri olmak için bazı özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Bunlardan bazıları; bulunduğu takımda bireylerin fikirlerine saygılı, ben kavramından uzak olan, her türlü sunulan fikirlere açık olmalıdır ve alınan kararlar takım lideri tarafından değil topluluğun ortak kararı ile alınır. Lider takımda sözcü görevini görür, takımın ortaklaşa almış olduğu kararları uygular ve dile getirir. Diğer özelliği ise takım lideri ekibi yönetmek, yürütülen faaliyetleri organize etmek, çalışmak için uygun bir ortam sağlamak, takım içerisinde olan bireylerin motivasyonunu sağlamaktan sorumludur.

Takım İçinde Yer Alan Üyelere Düşen Sorumluluklar 

Takım içerisinde bulunan bireyler; yapılacak olan toplantı, organizasyon gibi faaliyetlere düzenli bir şekilde katılım göstermek, karar alma veya ortadaki problemi çözme gibi durumlarda aktif katılımda bulunmak, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür.

Günümüzde takım çalışmaları artık profesyonel bir hayatın bir parçası haline gelmiş ve takım içerisinde bulunan bireyler takımca başarıya ulaşmanın önemini daha iyi kavramıştır.

Bizde böylelikle değişen bu dünyaya ayak uydurmak için sürekli yenilenmeye ve teknolojik koşullara ayak uydurmaya çalışıyoruz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin