Niklas Zennström Skpye’nin kurucusu olarak bilinse de, aslında Zennström Janus Friis ile beraber KaZaA ve Josst’u da kuran kişidir.

Zennström’un Eğitim Hayatı

Bir çok internet aracı oluşturan girişimci Niklas Zennström, İsviçre’de 1966 yılında doğmuştur. Zennström, Uppsala Üniversitesi’nde İş Yönetimi okumuştur. Bilgisayar Birimleri ve Fizik Mühendisliği alanlarında da yüksek lisans yapmıştır. Zennström, Tele2 isimli bir telekomünikasyon firmasında 1991 yılında işe başlamıştır.

Tabuları Yıkan Skype'ın Kurucusu: Niklas Zennstrom

Niklas Zennström ile Janus Friis

Niklas Zennström ile Janus Friis’in yolları 1997 senesinde, Zennström’un Friis’i işe alması ile kesişir ve ilerki senelerde önemli işlere imza atarlar.

KaZaA

Niklas Zennström ve Janus Friis ikilisi,  ikinci nesil bir peer-to-peer (P2P) dosya paylaşma uygulaması olan KaZaA’yı 2000 yılında oluşturmuşlar, ancak telif haklarını ihlali nedeniyle açılan dava yüzünden KaZaA’yı satarlar.

Tabuları Yıkan Skype'ın Kurucusu: Niklas Zennstrom

Skype’ın Ortaya Çıkması ve Skype’in Satılışı

Zennström ve Friis, KaZaA’nın satılmasından sonra çeşitli peer-to-peer (P2P) dosya paylaşma uygulamaları üzerinde çalışırlar. İnternet üzerinden uzun mesafe ve uluslararası bedava telefon hizmeti veren Skype uygulamasını 2003 senesinde kurarlar. 2005 senesinde Skype uygulamasının kullanıcı sayısı, Avrupa ve Asya başta olmak üzere 50 milyon kişi olur.  Skype, Zennström ve Friis’e 2006 senesinde Time Dergisinin yayınladığı dünyanın en etkili 100 listesinde yer almasını sağlamıştır. Skype, 2005 yılında eBay’e 2,6 milyon dolara, ardından da 2009 senesinde başka firma tarafından satın alınmıştır. 2011 senesinde Microsoft firmasına 8,5 milyon dolara satılmıştır. Skype halen Microsoft bünyesinde bulunmaktadır ve günümüzde 74 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Kurulumundan bugüne kadar ki Skype kullanası sayısı ise 560 milyondur. Skype’ı aylık 8,1 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

Joost İnternet Video Servisi

Zennström ve Friis Skype’yi sattıktan sonra, Joost ismini verdikleri internet video servisini 2006 yılında kurmuşlardır. İkilinin kurdukları bu servisin YouTube’dan farkı ise şirketlerin uzun süreli videolarını yayınlama hizmeti sunmalarıdır.

Niklas Zennström’ün Şahsi Yaşamı

Niklas Zennström iş hayatı yoğun geçse de vakit buldukça yapmaktan hoşlandığı şeyler arasında, yelkencilik, kayak ve dışarıda vakit geçirip gezmek yer alır ve Niklas Zennström’ün mutlu bir evliliği vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin