Steve Jobs, Apple’ı 1976 yılından evinin garajında arkadaşlarıyla birlikte kurmuştu. 1985 yılında kendi şirketinden kovulmuş, 1997 yılında Apple’ı iflasın eşiğinden kurtarmak için şirketine geri dönmüştü. 2011 yılında öldüğünde ise arkasında bıraktığı, dünyanın en iyi şirketlerinden biriydi. Steve Jobs’ın bu başarısı elbetteki tesadüf değildir. Başarısının altında yatan, girişimcilere örnek olacak özelliklerin başında ”odaklanmak” gelir.

1997 yılında Steve Jobs Apple’a geri döndüğünde; gelişigüzel üretilen bir sürü Macintosh sürümü olan bilgisayarlar olduğunu gördü. Ekibindeki kişilere, yapmaları gereken şeyin kendi işleri doğrultusunda mükemmel ürünlere odaklanmak olduğunu söylemiştir. Masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar statüsünde, Apple’ı dört çeşit bilgisayar üretmeye odaklayarak kötü gidişata dur demiştir.

Steve Jobs, İflasın Eşiğindeki Appleı Nasıl Kurtardı?

Ezeli Rakip Microsoft ile Ortaklık

Steve Jobs 1997 yılında Apple’a CEO olarak geri döndüğünde, çok zor bir karar alması gerekmişti. Apple’ı iflasın eşiğinden almak için, ezeli rakibi Microsoft ile anlaşan Steve Jobs bazıları tarafından alkışlanırken, bazıları da eleştiri oklarını O’na çevirdi. Microsoft, Apple’a 150 milyon dolar yatırım yaptı.

İnovasyon çalışmalarına hız verilen Apple’da yeni ürünler geliştirilerek piyasaya sürüldü. 1999 yılına gelindiğinde şirketin karlılığı % 94 artış gösterdi.

2001 Yılında iTunes, Apple Store ve İpod Geliştirildi

Steve Jobs, tüketicilerin taleplerine karşılık verecek çözümler sunmasının yanında, yeni ürünlerin talep görmesini sağlayacak öngörü ve girişimci ruha da sahipti. Taşınabilir müzik çalar ipod, online müzik indirme platformu iTunes ve estetik, sade, göz alıcı detaylara sahip Apple Store mağazaları Apple’ı kısa sürede büyük bir başarıya taşıdı.

Steve Jobs, İflasın Eşiğindeki Appleı Nasıl Kurtardı?

Yıl 2007 Iphone’lar Kullanıcıları İle Buluştu

2007 yılına gelindiğinde; Steve Jobs Apple Computer Inc şirketinin ismini Apple Inc olarak değiştirdi. Bilgisayar dışında farklı ürün gruplarının da üretiminin sinyalleri bu haliyle verilmiş olundu. Nitekim aynı yıl iPhone piyasaya sürüldü. Telefon üreten firmalar arasında, dünya devi olan Apple’ın iPhone serüveni böylece başlamış oldu.

2002 yılında Steve Jobs’a pankreas kanseri teşhisi konulmuştu. 2004 yılında iyileşen Steve Jobs’ın, 2009 yılına geldiğinde hastalığı tekrar nüksetti ve karaciğerini de etkiledi. 6 ay boyunca iş hayatından uzak kalan Jobs, karaciğer naklinin ardından şirketine geri döndü.

2010 yılında Apple iPad’i üretti ve ilk hafta 500.000 adet satış yapıldı.

2011 yılının şubat ayına gelindiğinde, Steve Jobs hastalığına yenildi ve hayatını kaybetti. Geride ise başarı hikayesi milyonlarca insanı etkileyen sarsılmaz bir şirket ve milyonlarca kullanıcının elinden düşmeyen teknolojik ürünler bıraktı.