SpaceX Gemiye İnmeyi Başardı

Elon Musk, National Geographic’e verdiği bir röportajda;

“Henüz üniversitedeyken insanlığın geleceğini hangi teknolojiler belirleyecek diye kendi kendime sordum. Bu soruya verdiğim cevap; dünya dışı kolonileşme ve temiz enerji oldu. Bugün kurduğum şirketler işte bu teknolojileri hedefliyor.”

cümlelerini kullanmıştı. Kendisi henüz insanlığı Mars’a taşıyıp orada koloniler kurmamızı sağlayamasa da bu yolda önemli adımlar atıyor. Elon Musk’un kurucularından olduğu SpaceX şirketi tarafından üretilen Falcon9 roketi, JCSAT- 14 uydusuna taşıdığı kargoyu teslim ettikten sonra dünyaya geri dönerek Atlas Okyanusunda kendisini bekleyen insansız bir gemiye iniş yaptı. Bu, geçtiğimiz ay yine Atlas Okyanusunda kendisini bekleyen bir mavnaya yaptığı inişten sonraki ikinci başarısı oldu.

Elon Musk, insanlığın uzayda kolonileşmesi için uzay seyahati masraflarını minimuma indirmemiz gerektiğini düşünüyor. Bundan dolayı kendisi tekrar tekrar kullanılabilen roket konseptini yarattı. Bir roketi tekrar kullanmanız için sapasağlam bir şekilde dünyaya geri dönmesi gerekiyor. SpaceX’in başardığı şey de tam olarak bu. Uzay görevini tamamlayan roketler daha önceleri uzay boşluğunda parçalanıyorlardı şimdi ise dünyaya geri dönüyorlar ve defalarca kullanılabiliyorlar. Bu sayede uzay seyahati eskisine göre çok daha makul fiyatlarla gerçekleştirilebiliyor.

Aslında Falcon 9 roketi daha önce defalarca dünyaya geri dönebildi ancak bu inişlerin hepsi de karaya yapılmıştı. Ancak Elon Musk ve SpaceX mühendislerinin asıl amaçları başından beri Atlas Okyanusuna iniş yapabilmekti. İlk okyanus inişi geçtiğimiz ocak ayında denendi ancak başarısız olundu. Bu teşebbüs sonucunda 60 milyon dolarlık Falcon 9 roketi, kendisini yere sabitlemesi gereken hidrolik pompalardan birisinin bozulması üzerine parçalandı.

İlk denemenin başarısız olmasından sonra Falcon 9 tekrar üretildi ve nisan ayında ilk okyanusa başarılı bir şekilde iniş yaptı. 3 gün önce de okyanustaki bir gemiye başarılı bir şekilde inebilmesi sayesinde rüştünü ispatlamış oldu.

Peki ya iniş yapmak için çok daha geniş kara parçaları dururken SpaceX neden okyanusun ortasındaki yaklaşık 100 metrekarelik bir yere inmeye çalışıyor? Bu sorunun cevabı da diğer pek çok meselede olduğu gibi parayla ilgili. Falcon 9, geleneksel roketlerden farklı olarak dik yükselmek yerine parabolik bir eğriyi takip ederek yükseliyor. Dönüşünü de yükselme eğrisinin dikey eksene göre simetriği olan eğri boyunca yapıyor. Bu sayede kat ettiği mesafeyi ve dolayısıyla yakıt tüketimini de minimuma indirebiliyor. Parabolik bir eğriyi takip ettiği için kalkış yaptığı noktadan çok uzak bir yere inmesi gerekiyor. Amerika coğrafyası düşünülecek olursa iniş noktası Atlas veya Pasifik Okyanusu olmak zorunda.

60 milyon dolara üretilen Falcon 9, NASA için çalışıyor ve 10 defa kullanılabiliyor. Tek bir seferde yaklaşık 200 bin dolarlık yakıt harcıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin