Sıra Dışı Bir Şirket Yaratmak İçin Çılgın Fikirler

Şirketler, çoğunlukla geleneksel yöntemler ve alışık olduğumuz uygulamalar ile yürütülüyor. Şirket yöneticileri bunları sorgulamadan kabul edip uygulamakta tereddüt görmüyorlar. Ancak sıra dışı bir şirket yaratmak için tüm bu alışılan kalıpların dışına çıkılması gerektiği de bilinmelidir.

Örneğin şirketlerin tamamına yakını, işe alımlar sırasında karşısındaki kişilerin şirket kültürüne uygun olup olmadığına bakarlar ve buna uyumlu olduğunu düşündükleri kişileri işe almak isterler. Şirketlerde çalışanların birbirleriyle olan geçimleri, aralarındaki iletişim ve diyalog, bunların yanında çalıştıkları kurumun kurum kültürünü içselleştirip benimsemeleri oldukça önemli hususlardır. Tüm bu hususların sonucu, çalışanların kurumu için elinden gelenin en iyisini yapmaları ve bunun için üstün çaba sarf etmeleridir.

Sıra Dışı Şirket Yaratma Yolları

Günümüzde, gerçekten geçerli olan hususlar gibi görünen bu konular sıra dışı bir şirket yaratmak için yeterli değildir. Şirketleri klasik yollardan değil daha ilginç şekilde yaratmak da mümkündür.

Rekabetçi unsurların bol olduğu iş dünyasında şirketler de bu yarıştan kopmamak için kendi yönetimlerini, hizmet kalitelerini, ürün özelliklerini bilmek isterler. Çünkü eksikliklerini görüp bunları bir an önce düzeltmek isterler ki dinamik kalabilsinler. Tüm bunları başarabilmek için girişimcilik, inovatif fikirler şirketlerce benimsenmelidir. İnovasyon, günümüz rekabetçi iş hayatında zorunluluk gibidir. Rakipleri alt edebilmek için bazı basmakalıp düşünceleri, yenilikçi olanlarla değiştirmek, herkesin doğru olarak kabul ettiği inançları yıkmak gerekir. Şirketlerinde bu yenilikçi fikirleri uygulamak ve işe yarar sıra dışı yöntemler kullanmak isteyen yöneticiler için bu fikirler şunlardır.

Sıra Dışı Fikirler

Öncelikle sıradan ve bilinen fikirleri değil, işe yarayacağını düşündüğünüz sıra dışı fikirlere de yönelmelisiniz. Belki bu sayede ilginç ama oldukça etkili bir yol bulabilirsiniz. Bunun yanında başarı ödüllendirilir, başarısızlık cezalandırılır mantığından sıyrılmak da gerekiyor. Başarıyı da başarısızlığı da ödüllendirmek gerekir. Başarısız olsa bile çabalamıştır. Cezalandırmanız gereken tek şey tembellik olsun. Güvenilir işler üzerinde plan yapmak kolaydır. Çünkü güvenilirdir ancak komik olan, saçma görülen işler üzerinde düşünmek ve bunlara göre akılcı planlar yapmak, gelecek başarının daha kıymetli olmasını sağlar. Geçmiş tecrübeler de oldukça önemlidir ancak geçmiş geçmiştir ve bu tecrübelerinizi tamamen geride bıraktığınız unuttuğunuz zihin ile işlerinize odaklanmak sizi daha da yaratıcı yapacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin