Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

Amerika’yı bir süper güç haline getiren şeylerden birisi hiç şüphesiz ki girişimcilik kültürüdür. Ülkede sıradan bir restoran işletmecisinden dünyanın ilk anti madde motoru girişimcisi Gerald Jackson’a kadar hemen herkes, inovatif girişimcilik kültürüyle donanmış durumda.

Bu girişimciler ABD’nin bilimsel ve ekonomik ilerlemesini sağlıyor. Ancak girişimciler içinde bazıları var ki sadece bireysel ve ekonomik başarılar kazanmakla kalmıyor; aynı zamanda ABD’nin ve tüm dünyanın çehresini de değiştiyor.

İşte Silikon Vadisi’nden çıkan ve dünyayı değiştiren 5 isim.

1) Larry Page

Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

Tarihte yaşamış Cengiz Han, Aristo, Hitler, Einstein gibi isimler insanların hayatlarını önemli ölçüde değiştirdi. Ancak bunlardan hiçbiri Larry Page kadar etkili olamadı. Larry Page, kurduğu Google ile New York’tan Sahra Altı Afrikası’na kadar her yerde yaşayan insanların gündelik hayatını değiştirdi.

Günümüzde, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in başında bulunuyor. Page’in ilgi alanı daha çok yapay zeka üzerine kaymış durumda.

2) Mark Zuckerberg

Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

Kendisini tanımayan yoktur. Facebook’un kurucusu, geçtiğimiz nisan ayı içerisinde, Facebook Geliştiricileri Yıllık Konferansı’nda, şirketin 10 yıllık planını sundu. Plan, Zuckerberg’in neden listemizin ikinci sırasına yerleştiğini ispat edercesine multidisipliner. Facebook, önümüzdeki yıllarda sadece Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya kanallarına değil; aynı zamanda yapay zeka, insansız hava araçları ve artırılmış gerçeklik gibi alanlara da yoğunlaşacak.

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz sonbahar içerisinde baba oldu ve 50 milyar dolarlık servetinin yüzde 99’unu ölmeden önce bağışlayacağını duyurdu.

3) Travis Kalanick

Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

Taksi ve kişisel araç paylaşımı uygulaması olan Uber’in yaratıcısı Travis Kalanick, ihtiyaca yönelik doğru çözümler üretildiğinde başarının mutlaka geleceğini tüm dünyaya gösterdi.

Uber sayesinde kısa süre içerisinde 6 milyar dolarlık bir kişisel serveti var. Uber’in değeri ise 65 milyar dolar. Uber aynı zamanda, ABD tarihinin en yüksek risk sermayesi yatırımını da aldı. Suudi Arabistan Yatırım Fonu, Uber’e 3.5 milyar dolar yatırım yaptı. Şirket büyümesine, UberEats ve UberRush isimli uygulamalarla devam ediyor.

4) Elon Musk

Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

İnsanlar, elektrikli otomobillerin sadece pahalı birer oyuncak olduklarını düşünüyorlardı. Ta ki Elon Musk, Tesla Motors’un dümenine geçene kadar. Tesla Motors’un amiral gemisi olan Model S 60 bin dolar fiyatı ve 400 km’yi aşan menzili ile elektrikli otomobillerin gerçek birer alternatif olmasını sağladı.

Elon Musk’un en büyük hedefi elektrikli otomobilleri ucuz ve yaygın kullanılır hale getirmek. 2018 yılında çıkacak olan Model 3, 35 bin dolar satış fiyatı ve 350 km menzili ile oldukça önemli bir kilit taşı.

Elon Musk, uzay, e-ticaret ve yenilenebilir enerji alanında öncülük yapan birçok şirketin kurucusu ve yöneticisi pozisyonunda bulunuyor.

5) Reid Hoffman ve Jeff Weiner

Silikon Vadisi'nin En Etkileyici 5 İsmi

Listemizin son sırasında LinkedIn’in kurucusu ve yöneticisi olan iki isim bulunuyor. Weiner, LinkedIn’in hisseleri yüzde 40 değer kaybettikten sonra, şirket çalışanlarına 14 milyon ikramiye dağıtarak tüm iş dünyasını şoka uğrattı. Weiner, amacını şirket çalışanlarının morallerini ve dolayısıyla verimliliği artırmak için böyle yaptığını söyledi. Weiner’in bu devrimsel yönetim anlayışı sonuç vermiş olacak ki LinkedIn’in değeri hızla arttı ve Microsoft’a 26 milyar dolar gibi rekor bir fiyattan satıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin