Girişimcilik, günümüzde sıkça duyduğumuz bir kelime ancak anlaması ya da anlayıp uygulaması daha doğrusu başarılı olması gerçekten zor. Bunu haklı çıkartan örnekler de yok değil tabi ki. Girişimciliğin en büyük özelliği, sizi diğerlerinden ayıran, yaratıcı bir fikrinizin olmasıdır. Bu fikir, hem sizi diğerlerinden ayırmalı hem de çoğu insana ulaşıp, etkileyerek başarılı olmanızı sağlamalıdır. Yani bu bağlamda, daha doğrusu girişimciliğin ilk adımında gördüğünüz gibi ihtiyacınız olan tek şey sadece sizsiniz. Eldeki imkanlarınızın ne kadar kısıtlı ya da geniş olduğu önemli değil. Unutulmamalıdır ki girişimcilik ile başlayan hedefler sizi işletmeci de yapabilir.

Sıfırdan Başlayan Girişimci Bir Ev Hanımının Başarı Öyküsü

Girişimcilik Örnekleri

İyi bir fikir ve biraz da güven sizi her zaman başarıya ulaştıracaktır. İşte bunun kanıtı olan örneğimiz ise Denizli’de oturan, 48 yaşındaki ve ev hanımı olan Ayşe Banaz. Ayşe Banaz, hayalinin her zaman kendisine ait olan bir işletme kurmak olduğunu söylüyor ve bu hayalini de yaprak sarması ile gerçekleştiriyor. Denizli de kendi imalathanesini kuran Ayşe hanım, şu anda Denizli deki en büyük yaprak sarma üreticilerinden. Ayşe hanım denizli ile de kısıtlı kalmamış, ürettiği yaprak sarmalarını İstanbul, Bursa ve Aydın illerine de göndermeye başlamış. Yaprak sarmanın yanına içli köfte ve kabak çiçeği dolması alternatiflerini de ekleyen Ayşe hanımın, yeni hedefi ise ihracat yapmak. Yani sarmalarını Avrupa’ya göndermek. Girişimcilik ruhunu sonuna kadar taşıyan Ayşe hanım, ihracat hedefine ulaşmak için canla başla çalışacağını ve kadının isterse her şeyi yapabileceğini söylüyor. Bu konuda da en büyük destekçileri de ailesi olmuş.

Sıfırdan Başlayan Girişimci Bir Ev Hanımının Başarı Öyküsü

Girişimcilik aslında nedir?

Bu güzel örnek gerçekten bize girişimciliği ve istenirse neler başarılabileceğini anlatan çok güzel bir örnek. Ayrıca bunun yanında bize anlattığı en önemli ayrıntı ise girişimci olabilmek için masa başı bir iş ya da herhangi bir şekilde şirket sahibi olmayı ya da üst statülerde yer almayı gerektirmiyor. İstenilirse çok küçük düşünerek işe başlayabilir ve zamanla geliştirebiliriz. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, girişimcilik herkesin denemek istediği zor ve çok meşakatli bir yoldur. Başarılı olmak isteyenlerin bıkmadan, yılmadan tekrar tekrar denemesi gerekmektedir. Ta ki başarıya ulaşılıncaya kadar.