Serbest İş Bulabileceğiniz 7 Türk Freelance Sitesi

Serbest çalışma (freelance) ülkemizde yeni yeni yaygınlık göstermeye başlayan bir kavram. Türkçe freelance atmosferi her geçen gün büyüyor. Bu yazımızda İngilizce bilgisine gerek kalmadan Türkçe iş bulabileceğiniz 7 Türk sitesine yer veriyoruz.

1) projekurdu.com

Türkiye’de en geniş freelance atmosferlerinden birisini sunuyor. Yeni iş ilanı girişi oldukça fazla, bu bağlamda gerçekten işe yarayan bir Türk freelance sitesi diyebiliriz. Proje Kurdu, tasarım ve site yönetimi bakımından dünyanın en büyük freelance platformu olan freelancer.com’a oldukça benziyor.

Sitenin verdiği bilgilere göre şu an aktif olan 7 365 iş bulunuyor. Bu işlerin toplam tutarı ise 135 595 lira.

Alexa Türkiye Sıralaması: 4 058

2) uzmankirala.com

Türkiye’nin en eski serbest çalışma platformlarından birisi olmasına rağmen istediği başarıya bir türlü ulaşamadı. Yine de aktif olarak iş girişi oluyor. Sitede yer alan işler daha çok yazılım ve web yöneticiliği alanında. Alexa Türkiye sıralamasının 759 olması, sitenin popülerliğini hala koruduğu anlamına geliyor.

Alexa Türkiye Sıralaması: 759

3) eleman.net

Asıl ilgi alanı tam zamanlı iş verenlerle iş arayanları bir araya getirmek olan eleman.net son zamanlarda serbest iş ilanlarına da yer vermeye başladı. İş ararken “Detaylı Arama Seçenekleri”  sekmesine tıklayın ve Çalışma Şekilleri kutucuğundan “Freelance (Serbest Çalışma)” kutucuğunu işaretleyin.

Alexa Türkiye Sıralaması: 123

4) icerikbulutu.com

İçerik Bulutu, yapı ve içerik bakımından diğer freelance sitelerden ayrılıyor. Öncelikle belirtmekte fayda var ki site sadece metin yazarlarına açık. Diğer bir farklılık ise iş ilanlarının freelance iş verenler tarafından değil; bizzat site tarafından yapılıyor olması.

Metin başına verilen ücretin en yüksek olduğu sitelerden birisi olarak göze çarpıyor.

Alexa Türkiye Sıralaması: 2 177

5) yaziyazparakazan.com

İçerik Bulutu’na benzer bir modelle çalışıyor. Yazı Yaz Para Kazan’ın amacı, SEO’ya uygun içerikler üretmek. Metin başına verilen ücretler İçerik Bulutu kadar yüksek değil ancak yazarlardan talep edilen metin kalitesi de aynı oranda düşük.

Alexa Türkiye Sıralaması: 71 452

6) sahibinden.com

Sıfır ve ikinci el ürün satışı konseptiyle çok önemli bir başarı elde eden Sahibinden, iş ve işçi bulma alanında da faaliyet gösteriyor. Navigasyon menüden iş ararken, çalışma şeklini “Serbest Çalışma (Freelance)” olarak işaretlerseniz site üzerinden açılan freelance iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Alexa Türkiye Sıralaması: 10

7) sanalisci.com

Henüz tam manasıyla yaygın bir kullanım alanına sahip olamasa da konsept olarak diğer freelance sitelerden biraz farklı. Sanal İşçi, iş ilanlarından ziyade uzman profillerini ön plana çıkaran bir tasarıma sahip. Kendi profilinizi oluşturduktan sonra yeteneklerinizi giriyorsunuz ve site sizi bu yetenekleriniz doğrultusunda kategorilere ayırıyor. Sitenin navigasyon menüsü iş kolları için ayrılmış durumda. Sanal İşçi daha çok bilişim teknolojileri ve yazılım alanına yoğunlaşıyor.

Alexa Türkiye Sıralaması: 52 990

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin