Restoran konseptiniz markanızı ve işletmenizin kimliğini yansıttığı için başarılı olabilmek için konseptinize odaklanmalı ve açıkça tanımlamanız gerekmektedir. Sunumunuzdan iş planınıza kadar konseptinize dahil olan her şey müşterilerinizin düşüncelerini etkiler. Restoramn konseptini etkileyen önemli faktörler ise menü, hizmet tarzı ve müşterilerinizdir.

Restoran Konsepti Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Menü Seçimi

Restoran konsepti oluşturmanın ilk adımı menünüzde nelere yer vereceğinize karar vermektir. Tek seferde çok fazla gıdayı sunmaya çalışan restoranlar genelde istedikleri verimi alamazlar.

Sunduğunuz gıdaya göre menünüzü uygun fiyatlandırmalısınız. Fiyatlarınız menünüzle ilişkili olduğu kadar, servis stiline de bağlıdır ancak çoğunlukla kullanılan bileşenlerin kalitesi ve gerekli hazırlama miktarı ile ilişkilidir.

Menülerinizde fiyatlarınızı açıkça listeleyin ve okuma alanını aşırı derece boğmayın. Menünüz okuma açısından ne kadar basit ve sade olursa, müşterilerin siparişlerine karar vermeleri o kadar kolay olur.

Ayrıca müşteriler, destekledikleri işletmelerin arka plan öykülerini de duymaktan hoşlanırlar. Bunu menünüze ekleyerek, masalara koyarak ya da duvara asacağınız büyük bir tahtaya yazarak yapabilirsiniz.

Restoran Konsepti Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Servis Stili Seçimi

Hazırlayacağınız menünüz servis stilinizi sizin için kararlaştırabilir ancak aşağıdakiler arasından kendinize uygun seçimi yapmak konusu size kalmış bir durumdur.

Quick Service : Hızlı yiyecek lokantaları ve gıda kamyonları

Fast Casual: Rahat restoranlar ve gıda kamyonları,

Casual: Aile tarzı restoranlar

Fine Dining: En yüksek gıda kalitesi ve fiyatlara sahip restoranlar

Bu stiller arasından birini seçmek için kendinize sormanız gereken iki soru bulunuyor. Biricisi, müşterileriniz için önemli olan nedir? Hız mı yoksa kalite mi?

İkincisi ise müşterilerinizle nasıl bir iletişim kurmak istiyorsunuz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar sizin ne yemek hazırlamak istediğinize ve kime hizmet etmek istediğinize göre değişecektir. Dolayısıyla servis stiliniz belli olacaktır.

  1. Kendi Konumunu ve Müşterileri Anlamak

Hizmet stilinizi ve mutfağınızı genellikle restoranınızın yakınında çalışan kişilere göre yönlendirin. İşletmenizi kurmak istediğiniz alan hakkında detaylı araştırma yapın ve kuracağınız yerde bulunan rekabeti inceleyin.

Örneğin, insanların çok zengin olmadığı bir bölgede güzel yemekler sunan lüx bir İtalyan restoranı açmak pek akıllıca bir hamle olmayacaktır.