Yepyeni birşey icat etmediyseniz sattığınız ürünün diğerlerinden hiç bir farkı yoktur. Rakip firmada ayısını üretir. Fiyat/kalite dengesiyle rakibinizle pazar payı için çarpışırsınız. Savaş için bazende pazarlama/tanıtım faaliyetlerine yatırım yaparsınız. Hep hassas dengeler söz konusudur. Bu rekabet ortamı birinin iflasına veya satın alınmasına kadar sürer. İşte böyle bir duruma gelmemek için size ufak bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Detayda Farklılaşın

Detayda farklılaşmak bir nevi inovasyondur. Mevcut ürün dengelerini değiştirmenizi gerektirir. Öyle çok büyük yatırımlarada gerek yoktur. Mesela kül tablalarının çeşitleri ve yapıları bellidir. Sigara küllüğü dar tutma haznelerine sahipken puro küllüğü geniş uzun tutma haznesine sahiptir. Eğer siz üreticiyseniz bu iki çeşidi birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Detayda farklılaşma adına çok ilginç bir örnek Almanyadan bir kahve mağazasından geliyor. Bildiğiniz gibi kahve mağazaları ister yerel ister uluslararası olsun genelde aynı menuye sahip. Kullandıkları bardaklar bile aynı modellerden oluşuyor neredeyse. Hatta paket serviste kullandıkları karton bardak taşıyıcı bile standart. Sözü geçen kahveci bu kartonun taşımada pratik olmadığını keşfetmiş ve içinde peçete haznesi olan bu taşıyıcıyı yapmış. Klasik taşıyıcılardan daha az kağıt kullanıyor olması maliyetinin de düşük olduğunun göstergesi. Aşağıda resimleri inceleyebilirsiniz:

Rakibiniz çoksa, detayda farklılaşın

Rakibiniz çoksa, detayda farklılaşın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin