Veysel Berk aslında bir bilim adamı; Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu. University of California Berkeley’de doktora yaparken, ABD’nin eski Enerji Bakanı Steven Chu ve Nobel ödüllü fizikçi Thomas Südhof ile çalışarak; kansere çözüm bulacak ışın mikroskobunu icat etti. Üniversiteden profesörlük teklifi almasına rağmen, girişim planlarını uygulamak için teklifi reddederek Türkiye’ye döndü.

Profesör Olmak Yerine Çaycı Olmayı Seçti

Farklı girişim projelerine imza atan Veysel Berk’in en büyük girişimi ise; İstanbul’daki özel bir alışveriş merkezinin alt katına ”Çaycı” markasıyla kurduğu, çay dükkanı.

Wallit Can Sıkıntısı ile Bulundu

Veysel Berk Amerika’da olduğu dönemde, yer altındaki 4 metrekarelik odasında otururken canı sıkılıyor ve iş arkadaşlarına; binanın önünde iletişim kurabilecekleri, herkesin yazı yazabileceği, sanal bir duvarın güzel bir uygulama olabileceğini ifade ettiği bir mail gönderiyor. Birkaç dakika sonra Berkeley’den Profesör Andrew Isaacs, Veysel Berk’i arayarak fikre yatırım yapmak istediğini belirtiyor. 2 haftada Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılardan 1 milyon dolar yatırım alan Wallit böyle meydana çıkmıştır.

Profesör Olmak Yerine Çaycı Olmayı Seçti

”Çaycı”da Her Zaman Taze Çay Bulunuyor

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’da çeşitli alışveriş merkezlerinde ”Çaycı” markası ile kafeler açan Veysel Berk’in dükkanlarında her gün binlerce kişi taze çay içiyor. Çayın lezzetinin en iyi formda olması için farklı demlik çeşitlerini deneyen Veysel Berk, demliklerde istediği tadı yakayalamayınca, kendisi bir model üzerinde bazı düzenlemeler yaparak, üretici firma ile temasa geçmiş ve demliğin özelliklerinin değiştirilmesini sağlamıştır.

15 dakikada bir yeni çay demlenen ”Çaycı”da çaylar hep taze tutuluyor, ayrıca çay fiyatı da inanılmaz uygun. Fiyat konusunda alışveriş merkezi çalışanlarına yaptığı anket sonucunda Veysel Berk, 1 TL’ye çay satmaktadır.

Veysel Berk’in Son Girişimi Paypad

Çaycı’nın kasasında ödeme alırken, işlemin yavaş ve hantal olması Veysel Berk’in aklına yeni bir girişim fikri daha gelmesine yol açıyor. Berk, bulut veri tabanı kullanılarak, akıllı bir mobil satış ve ödeme sistemi olan Paypad’i kullanıma sunuyor.

Müşteri yönetimi, gelir – gider takibi ve kampanya uygulamalarının kolaylıkla yapılabildiği Paypad üzerinden her ay yaklaşık olarak 10 milyon TL’nin üzerinde işlem yapılmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin