Mantarcılık, yapılabilecek en güzel iş fırsatlarından biridir. Yeni iş fikirlerini değerlendirmek ve karlı mantarcılık yapmak isteyenlerin tercihi de Porçini mantarıdır.

Porçini mantarı İtalya’da sıklıkla kullanılır ve oldukça lezzetlidir. Gurmeler bile bu mantarın tadından vazgeçemediğini söylemektedir. Kökmantarlar grubuna dahil olan porçini, yer altında yetişmeye başlar. Ancak porçinileri yetiştirmek zor ve bir o kadar da karışıktır. Kolay bir şekilde yetiştirilemeyen porçini mantarı bu nedenle oldukça da pahalı bir yiyecektir.

Porçini mantarını yakından bilmek, onun yetiştiriciliğini öğrenmek isteyenler için oldukça yararlı bilgileri öğrenmek gerekir. Bu ipuçları size kazanç sağlayacaktır.

Porçini Mantarı Yetiştiriciliği Kazandırıyor

Porçini Mantarı Ne Kadara Satılıyor?

Yetiştirilmesi kolay olmadığı için kilosunu 50 – 60 TL arasında bulabilirsiniz. Yurt dışında daha da fazla fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca kurutulmuş porçini mantarı da oldukça talep görmektedir. Hatta bu haliyle çok daha pahalı olan porçini mantarı 200 TL civarı satılmaktadır. Ayrıca porçini mantarı birtakım düzenlemelerle kontrol altına alınmaktadır. Bu lezzetli mantar birçok yemek tarifinde kullanılmaktadır. Tadını fındığa benzetmektedirler. Damakta çok hoş bir tat bırakır. Doğada porçini mantarına tesadüfen rastlamak ve toplamak zordur. Ancak bu mantarın sporlarından ev ortamında yetiştirme imkanı bulunmaktadır. Nemli bir alan yarattığınız zaman porçini mantarı sporlarından lezzetli porçiniler üretebilirsiniz.

Porçini Mantarı Yetiştiriciliği Kazandırıyor

Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Porçini mantarı için derin olmayan saksılara humuslu toprak koyulmalıdır. Toprağın üst kısmını ormandan toplanan ve meşe yapraklarından oluşan nemli bir bitki tabakası ile kaplamak gerekir. Porçini sporlarını bu bitkiler ile karıştırmak gerekir. Mantarın yetişmesi için bu bitki tabakasına ve sporlara gereksinim duyulmaktadır. Daha sonra üstü tekrar humuslu toprak ile kapatılır. Bu sporları 18 derece gibi sıcaklıkta tutmak gerekir. Ayrıca nemli bir ortam gerektiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle evinizde bu nemi sağlayamıyorsanız uygun bir bahçe ve yaklaşık %95’lik bir nem sağlamanız gerekecektir. Ayrıca mantarları nemli tutabilmek için her gün üzerine bir miktar su dökmek gerekir. Neme ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Bundan sonra porçinilerin büyümesini beklemek gerekir. Ortalama 10 – 12 haftaya arasında ideal boylarını kazanırlar. Daha sonra mantarları toplayabilirsiniz.