Pokemon Go Nintendo'yu Kurtardı

Ülkemizde darbe girişimi, Avrupa’da art arda terör saldırıları olsa da bizim ve dünyanın en önemli gündem maddelerinden birisi Pokemon Go isimli oyundur. Oyun piyasaya çıktıktan sadece 1 hafta sonra, ABD’de 15 milyon kez indirildi. Türkiye’de yasal olarak çıkmamış olmasına rağmen yüz binlerce, belki de milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı oyunu indirdi ve oynuyor.

Nintende, geçtiğimiz yıl sonunda karının yüzde 61 oranında azaldığını açıklamıştı. Karın böylesine azalmasının altında yatan neden, şirketin büyük umutlar bağladığı yeni oyun konsolu Wİİ U’nun tüm dünyada sadece 12.8 milyon adet satması oldu. Bazılarına göre “oyun konsolu konsepti” tarihin tozlu sayfalarında çoktan yerini aldı bile Nintendo’nun konsollarda ısrarcı olması şirketi zora soktu ve şirket yöneticileri mobil sektöre giriş yapma kararı aldılar. Akıllı telefon kullanıcı sayısının 2 milyarı geçtiği günümüzde bu son derece isabetli bir karardı ve bu şirketin ilk mobil oyunu olan Pokemon Go ile tescillendi. Pokemon Go, çıktığı ilk hafta 10 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Yani şirkete, günlük 1.5 milyar dolar gibi harika bir satış getirdi. Kısa süre içerisinde kullanıcı sayısı, ABD’de oldukça popüler olan Uber isimli otomobil paylaşma uygulamasını geride bıraktı. Böylece, iflasın eşiğinde dolaşan Nintendo, geleceğin önemli mobil oyuncuları arasına ismini yazdırdı.

Aslında Nintendo’nun mobil piyasalara giriş çabaları daha eskiye dayanıyor. Şirket, çıkardığı Miitomo isimli uygulama, avatarlar aracılığıyla çevrimiçi konuşma ve mesajlaşma imkanı sunuyordu. Japonya haricinde hiçbir yerde beğenilmeyen uygulamanın piyasaya çıktığı gün şirketin hisseleri yüzde 9 oranında değer kaybetti. İkinci mobil teşebbüsü olan Pokemon Go’nun Play Store’dan erişime açıldığı gün şirketin hisseleri yüzde 65 değer kazandı.

Peki ya Pokemon Go neden bu kadar başarılı oldu?

Bunun altında şüphesiz ki birden çok faktör yatıyor ancak bizde en etkili faktör, Pokemon isminin hem yeni nesil hem de eski nesil oyuncuları cezbedecek kadar başarılı olması. Bugün 15 yaşından 30 yaşına kadar hemen herkes Pokemon serisine aşina. Bu, Nintendo’nun yeni oyununun oldukça geniş ve dinamik bir pazara hitap etmesi anlamına geliyor.

Oyunun, artırılmış gerçeklik teknolojisini, daha önce hiç olmadığı kadar başarılı bir şekilde mobil cihazlara adapte etmesi de başarısı altında yatan itici güçlerden birisi. Oyuncular, gerçek dünyada pokemon avlıyorlar, pokemon yakalamak için yaşadıkları şehirlerin bazı noktalarına yürümek ve hatta arabayla gitmek zorunda kalıyorlar. Bu ilk başta oyunun oynanabilirliğini zorlaştırıyor gibi görünse de oyunu çekici kılan önemli faktörlerden birisi olarak göze çarpıyor. Gerçek dünyadan arkadaşlarla pokemon savaşlarının yapılması da oyundaki rekabeti ve çekciliği artırıyor.

Pokemon Go’nun bu başarısına rağmen Nintendo yöneticileri diken üstünde durmalı zira mobil oyun kullanıcıları, oynadıkları oyunlara hiç de sadık olmamalarıyla meşhur. Daha önceleri fırtına gibi esen Angry Birds, Candy Crush benzeri oyunlar bugün çok az kişi tarafından oynanıyor. Nintendo, sadık müşteriler kazanmak için Pokemon Go’yu sürekli güncel tutmalı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin