Dr. Edwin Catmull, Pixar’ın kurucularından biridir. Pixar’ın Başkanı ve CEO’su, aynı zamanda Walt Disney ve Pixar Animation Studios’un Başkanı’dır. Edwin Catmull’un 2014 yılında yayınlanan kitabı Yaratıcılık A.Ş.; Pixar’ın kuruluşu itibariyle elde edilen başarılar, kurum kültürünün nasıl oluşturulduğu ve korunduğu, başarısız olunan durumlarda nasıl hamleler yapıldığına dair bilgiler içermektedir. Steve Jobs’ın, Pixar’ı George Lucas’tan satın aldığı dönemden, Disney’e satılıncaya kadar geçen süreç de Ed Catmull’un kaleminden okuyuculara iletilmektedir. Ayrıca Catmull kitabındaki bir bölümü “Bizim Bildiğimiz Steve” başlığı ile Steve Jobs’a ayırarak, uzun süre beraber çalıştıkları Steve Jobs’ı anlatmaktadır.

Pixar'ın CEO'sundan Yaratıcılık Üzerine 5 Tavsiye

Ed Catmull’ın Yaratıcılık A.Ş. kitabından yaratıcılık üzerine 5 tavsiye :

1) ”Yaratıcı fikirler, akıllı insanlardan ortaya çıkar”

Ed Catmull yaratıcı fikirlerin akıllı insanlardan çıktığını ve akıllı insanlar ile çalışmanın iş hayatında başarılı olmak adına önemli olduğunu belirtmektedir.

2) ”Yaratıcılık, tek aşamalı değil aksine aralıksız bir süreçtir”

Yaratıcı bir fikrin ortaya çıkmasını takip eden süreçlerde, fikrin olgunlaşıp bir projeye dönüşebilmesi için sürekli olarak yaratıcı alternatifler ve çözümler üretilmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Pixar'ın CEO'sundan Yaratıcılık Üzerine 5 Tavsiye

3) ”Risk almayı öğrenin”

Risk almayıp, mevcut potansiyelini korumaya çalışan kişi veya şirketler bir süre sonra yok olma riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Tüm başarılı işlere imza atan kişilerin başarı hikayeleri dinlendiğinde çok kritik zamanlarda büyük riskler aldığı görülmektedir. Önemli olan akılcı riskler almak, alacağınız riskin boyutlarını ve sonuçlarını iyi hesaplamak, her duruma göre doğru bir eylem planı oluşturmaktır.

4) ”Başarısızlığa karşı hazırlıklı olun”

Başarı ve başarısızlık aynı ipte oynayan iki cambaz gibidir. Hangisinin ipin üstünde kalacağı alınan risklere ve yapılan hamlelere bağlıdır. Başarının gerçekleşmesi kadar başarısızlığın da doğal olduğunu kabul etmek, başarıya giden bir başka süreçtir. Önemli olan başarısızlık nedenlerinin iyi analiz edilmesi, yapılan hataların fark edilmesi, gelecekte başarısız olmamak adına hangi adımların atılması gerektiğinin öğrenilmesidir.

Pixar'ın CEO'sundan Yaratıcılık Üzerine 5 Tavsiye

5) ”Yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin”

Yaratıcı fikirlerin geliştirilebilmesi için, öğrenmenin sürekliliği sağlanmalıdır. Gelişen ve sürekli değişen teknoloji ve iş dinamiklerinin karşısında hazırlıklı olmak, yenilikleri takip etmek ve her gün yeni bilgiler öğrenmek başarının kalıcı olması adına önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin