İnsanın evinde bulunarak yapacağı işler ile başarı kazanmak ve hedefinde bulunan pazara hem kaliteli hem çok ürün sunmak ile başarı oluşur. Bilinmesi gereken 5P Kuralları, daha önce bilinen 4P kurallarına bir kuralın daha eklenmesi ile oluşturuldu.

Pazarlama Yapmak İçin 5P Kuralları

ÜRÜN / PRODUCT

Önemli olan, ürüne dair fiziksel nitelikler ile sunulan hizmettir. Ürünü ve sağladığı yararları ya da sunulan hizmeti detaylı bir şekilde açıklamak ile yarar sağlanır. Diğer ürünlerden tercih edilme nedenleri de ürünü anlatılarak sağlanmalıdır. Ayrıca ürüne dair maliyetin nasıl azılması gerektiği hususları iyi tetkik edilmelidir. Maliyet azaltılır iken kaliteden ödün vermemek asıl olandır.

FİYAT / PRICE

Sunulan hizmet ya da ürüne dair alınan fiyat çok mühimdir. Maliyet, kalite ve kazanç düzlemi iyi ayarlanmalıdır. Aynı ürüne dair diğer rakamların takibi muhakkak sağlanmalıdır. 5P Kuralları içerisinde önemli kalemlerdendir.

Pazarlama Yapmak İçin 5P Kuralları

DAĞITIM / PLACE

Üretilen şeyin satım yeri ve dağıtımı da 5P Kuralları arasında bulunur. Ürün ne kadar önemli ise sağlıklı ve hızlı bir şekilde tüketicilere ulaşması da bir o kadar önemlidir. Her türlü hava ve koşulda dağıtımın temini yapılmalıdır.

TUTUNDURMA / PROMOTION

Olası satış yapılacak tüketici müşterileri ile ürünün tanıtımının yapılması araçlarının iyi tetkik edilmesi ve uygulanması gerekir. Hem pazarı hem pazarın yerini hem de pazarlama mesajları hakkında bir yöntem belirlenmelidir.

İNSANLAR / PEOPLE

5P Kuralları arasındaki en yeni maddedir. Buna esnaf olabilmek de denilmektedir. Ürünü satmak için sahip olduğunuz üslup ile alakalıdır. Başarıyı etkileyen en önemli araçtır. Müşteri geldiği zaman satış elemanı ya da internetteki sana asistanın davranacağı kaba bir tutum müşterinin kaybedilmesine neden olacaktır. Müşteri memnuniyeti olarak adlandırılan bu durumu dikkate almak gerekir.

5P Kuralları takibi ile yapılacak pazarlamada en etkili yönteme kavuşmak mümkündür. Pazarlamanın en etkili şekilde yapıla bilmesi için bu kurallara riayet etmek gerekir. Hem ürünün hem de hizmetin en iyi şekilde pazarlanması için gerek pazarın durumunu gerekse de hedef tutumunu iyi anlamak ve uygulamak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin