Teknolojide yaşanan gelişmeler ile insanlara bakış açısındaki değişiklikler; pazarlamanın yöntemleri ve kullanımı konusunda değişikliklere neden oldu. Daha önce bir mal veya hizmeti satma çalışmaları olarak kabul edilen pazarlama artık bir değer yaratma süreci olarak kabul ediliyor. Bu süreçte müşteri gittikçe önem kazandı ve müşteri odaklı pazarlama stratejisi gibi süreçler pazarlamaya yön verdi. Müşteri odaklı pazarlama stratejisinin başarılı olabilmesi için ise müşteriyi gerçek anlamda anlamak gerekir. Müşteriyi anlamak için ise bazı önemli noktalar bulunuyor.

Pazarlama 101- Bugünün Müşterisini Anlamak

1- Müşteriye Reklam Sunumu

Teknolojinin her yerde olduğu bir dönemde internet kullanmadan yapılan reklamlar daha az başarıya ulaşacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta ise müşteriyi reklamlara boğmamaktır. Sürekli aynı reklamı gören veya maruz kalan kişiler ürünü almak yerine ürünü almamak tercihinde bulunabilir. Bu nedenle reklam yapılırken hedef kitleyi iyi belirlemek veya reklam yapılan ürünün büyük bir kitleyi hedef alması gerekecektir.

2- Ürüne İnanmak

Pazarlamada en önemli kavram ürüne olan inançtır. Bugünün müşterisi ve öncelikleri düşünüldüğünde ise bu kavram çok daha önemlidir. İhtiyaçlarını karşılamak için çok fazla seçeneği olan kişiye doğru ürünü sunup satın almasını sağlamak için ürüne inanç gereklidir. Ürününe inanan bir pazarlama stratejisi aynı zamanda müşteriye de hitap ettiğinde başarısı yukarı yönlü olarak hareket edecektir.

Pazarlama 101- Bugünün Müşterisini Anlamak

3- Güvenlik İhtiyacını Temin Etmek

Her zaman olduğu gibi güvenlik konusu müşterinin en önemli isteklerinden birisi. Özellikle internet kullanan kişilerde oluşabilecek güvenlik endişesi için önlemler alınmadıkça müşteri odaklı pazarlama süreci başarıya ulaşamaz. İnternet güvenliği sağlamak için HTTPS protokolü içeren sistem kullanmak ve yüksek güvenlikli yazılımları tercih etmek gibi yöntemler kullanılabilir. Ayrıca olası güvenlik risklerine karşı teminat vermek müşteri sayısına olumlu yansıyacaktır.

4- Doğru Yöntemlerle Ulaşmak

Müşterilere ulaşmak için internet kanalını kullanan firmaların bir kısmı mail yoluyla ulaşmayı tercih eder. Fakat bu mesajlar çoğunlukla okunmadan silinir. Bu nedenle kişiye duygusal olarak anlam ifade edecek içerikler göndermek müşterinin ilgisini sağlayacaktır. Özel günler için atılan mesajlar, bayrama yakın tarihlerde yapılacak kampanyalar gibi müşterilerin duygularına hitap edicek yaklaşımlar müşteriyi kazanmak için kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin