Paypal tek bir kelime öbeği ile anlatılacak olursa sanal kart denilebilir. Öyle bir kart düşünün ki size kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak güvenli bir şekilde işlem yapma fırsatı tanısın. İşte Paypal tam olarak böyledir. İstenilen kişiye bir e-posta adresi ile kayıt olunarak para gönderilmesini sağlar. Birçok zor kart işlemlerinden çok daha kolay olduğu bir gerçektir. Birçok markanın kuruluş hikâyesini duymuş veya okumuş olabilirsiniz. Firmalar genelde küçük bütçeler ile başlayıp sonradan tercih edildikçe dev bütçelere sahip olmuştur. Paypal da böyle kurulan şirketlerden birisidir. Şimdi yazımıza Paypal kurucusu ve Paypal kuruluş hikâyesi ile devam edelim.

Paypal Nasıl Güvenilir Bir Girişim Haline Geldi?

Paypal İşe Nasıl Başladı?

Kuruluş hikâyesi 1998 yıllarına dayanmaktadır. Paypal’ın temelleri Stanford Üniversitesi öğretim görevlilerinden birisi ve onun tanıştığı Max Levchin ile atılmıştır. Öğretim görevlisi olan Peter Thiel ve Levchin birlikte akıllı telefonlar üzerinden yapılabilecek çevrimiçi ödemeler hakkında detaylı bir çalışmaya başlamışlardır. Çalışmalarını daha da ilerlettikten sonra bir şirket kurmaya karar vermişlerdir. Bu şirketin adı ise Fieldlink’tir. Birkaç ay sonra ikili şirketin ismini değiştirmeye karar verdi ve şirketin adını ‘’Confinity’’ yaptılar. Bu kelimenin geldiği nokta ise güven-confidence ve sonsuzluk-infinity kelimelerinin birleştirilmesi olmuştu. Daha sonra 1999 yılında sitelerini faaliyete geçirdiler. 1999 yılının ekim aylarında iken bu şirkette çalışan bir geliştirici tarafından yeni bir e-posta ödeme sistemi geliştirildi. Bu sistem ile tam anlamıyla Paypal’ın temelleri atılmış oldu.

Paypal Nasıl Güvenilir Bir Girişim Haline Geldi?

Gelişme Süreci

Paypal kayıt olan herkese 10 dolar hediye ederek kendisini duyurmayı hedefledi ve bunu da başardı. Gün geçtikçe daha çok kullanıcıya hitap eden Paypal 2000 yılında büyük bir yükseliş yakaladı. Ebay sitesinde kullanıma sunulan Paypal birçok satıcı tarafından kullanılmaya başlandı. 100 binin üzerinde kullanıcı Ebay sayesinde Paypal ile tanışmış oldu. Birçok işlem yapılan Paypal popülaritesini gün geçtikçe artırdı ve 2000 yılının mart aylarına geldiğinde 1 milyon üyeye ulaşmış oldu. Daha sonra Elon Musk tarafından kurulan X.com ile birleşen Paypal, Elon Musk tarafından yönetilmeye başlandı. Elon Musk hem şirketin CEO’su hem de yönetiminden sorumlu kişi oldu. Nisan ayına gelindiğinde şirket ilk müşteri hizmeti servisini açtı. İlerleyen günlerde sahtecilik önleme için tedbirler alındı. 2001 yılına kadar X.com olarak kalan şirketin adı popüler olan ve herkes tarafından bilinen Paypal olarak değiştirildi. 2002 yılının ekim aylarında Ebay, Paypal’ı satın aldı. 2010 yılında Facebook ve Paypal anlaştı. Kullanıcıların ödemeleri Paypal ile yapmasına imkân tanındı. Alibaba adlı site Paypal kullanıcıları arasında yerini aldı. Mart 2011 Yılına gelindiğinde şirket Türkiye’de yerini aldı. Genel olarak bakıldığında birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Gün geçtikçe popülerliğini artırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin