Kendi işinizi kurmadıysanız veya aileden kalma bir şirkete sahip değilseniz iş hayatınızda mutlaka bir patronunuz olacaktır. Hepsine patron demesek de direktör, müdür veya amir de sizin için “patron” kıvamındadır. Yönetici veya patronla iyi geçinmek sizin kariyer planınızda üstesinden gelmeniz gereken bir basamaktır.

Siz siz olun şimdi anlatacaklarımızı mutlaka kafanızın bir yerine yazın. İş hayatında başarılı olma sırlarının başında “Patron ile iyi geçinme” gelir. Hani bazı zamanlar vardır ağzımla kuş tutsam yaranamıyorum dediğiniz ya da ak dediğimi kara anlıyor diye hayıflandığınız. İşte bu anları yaşıyorsanız işte size birkaç öneri:

İş Hayatında “Patron” Faktörü

Öncelikle patron denen kişinin de bir insan olduğunu unutmayın. Her insan gibi iyi ve kötü yönlerinin olduğunu bilin. Sevdiğiniz insanların kötü yönlerini nasıl görmezden gelip affedici olabiliyorsanız bunu patronunuz için de düşünmeye çalışın. Bir süre sonra ondaki iyi yönlerin de olduğunun farkına varacaksınız. Ve bu farkına varışı emin olun ki hareketlerinizle O da fark edecektir.

İşyerinde hissetmek istediğiniz huzur sadece sizinle alakalı değildir. Patronunuzun da huzura, güvenmeye ve kafasını rahat hissetmeye ihtiyacı vardır. Onun damarına dokunan konuları veya durumları fark ederseniz ve bu doğrultuda çözümler üretirseniz konuyu en önemli noktadan yakaladınız demektir.

Patronunuzla İletişiminiz Nasıl Olmalı?

Dürüstlükten, yaptığınız hatayı üzüntü hissettiğinizi belirterek ifade etmekten kaçınmayın. Ört bas etmeye çalıştığınız her hata biriktikçe sizi boğar ve ortaya çıktığında çok daha büyük bir sorun olarak karşınıza gelir.

Güven vermek ve güven oluşturmak işin ana sırrıdır. Unutmayın ki sizin sorumlu olduğunuz bir veya birkaç birimken patronunuz tüm şirketten veya bölümden sorumludur. Dolayısı ile hem sizin yaptığınız işe hem de yapacağınız işlere güvenmek ister. Bu güveni sağlamak da bilgi verip durumu bilmesi ile sağlanır.

Patronla İletişimde İnce Detaylar

  • Şimdi söyleyeceklerimiz daha ince detaylar. Ama unutmayın ki sırlar detayda gizlidir.
  • İş dışındaki çalışmalarınızı abartmadan patronunuza bilgilendirin.
  • Olumsuz bir olayı haber verecekseniz mutlaka çözüm öneriniz ile birlikte dile getirn.
  • Patronunuz hakkında olumsuz sözler sarf etmeyin. Mutlaka yerin kulağı vardır.
  • Eşref saati denen şeyin patronlarda da olduğunu unutmayın. Dolayısıyla o anı kollamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Konunun özeti şu; Patron da insandır üstelik sırtında sorumluluğu en fazla olan kişilerden biridir. Onunla uyum içinde çalışmak hem sizin iş kariyeriniz hem de ruhunuz açısından faydalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin