Para Kazanma Aracı Olarak Youtube

Yattığın yerden para kazanmak. Deyim haline gelen bu söz yüzyıllar boyunca hayalimiz olageldi. İnternet dünyasının hayatımıza girmesiyle birlikte bu hayalimiz büyük oranda gerçeğe döndü; yattığımız yerden olmasa da oturduğumuz yerden para kazanmak artık mümkün hale geldi. İnternet sitesi kurarak reklamlardan para kazanmak, blog yazarlığı, sosyal medyada ürün yerleştirme… Bu yollarla para kazanmak mümkün ancak internet dünyası da tıpkı reel sektör gibi her geçen gün büyük balıkların tekeline giriyor. Eğer siz de bu işten birkaç kuruş değil de ciddi paralar kazanmak istiyorsanız büyük balıklardan birisine tutunmalısınız. Sanal dünyanın en büyüklerinden olan Youtube, para kazanmak isteyenler için en ideal platformlardan birisi.

Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Youtube’nin en katı olduğu konu hazırladığınız videoların özgün içeriğe sahip olmasıdır. Daha önce çalıntı içeriklerin sık sık yayınlanması sonucu ülkemiz Youtube tarafından mimlenmiş, artık Youtube’da yayınladığınız videolardan gelir elde edebilmek için bir form doldurmanız ve kabul edilmeniz gerekiyor. Youtube kanalınızı oluşturun, birkaç bin takipçiye ve yaklaşık 50 bin izlenme sayısına ulaştıktan sonra videolarınızda “para kazanmak istediğinize” dair bir formu doldurarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Hazırlayacağınız videoların özgün içerik olması gerektiğini söylemiştik. Youtube, aşağıdaki video türlerini de özgün olarak kabul ediyor.

  • Arkada oyuncunun sesinin bulunduğu oyun videoları.
  • Arkada kullanıcının sesinin bulunduğu program eğitim videoları (Photoshop eğitim videoları gibi).
  • Telif hakkının süresi dolmuş, anonim ya da telif hakkı sahibinden izin alınmış şarkıların yorumlandığı videolar.
  • Creative Commons şarkılarının kullanıldığı ve görsel materyallerde telif hakkı sorunu bulunmayan videolar.

Ne Kadar Kazanırım?

Kazanılacak paranın miktarı abone ve izlenme sayınıza göre değişiyor. Öncelikle gelir elde etmek için iki ayrı yol olduğunu belirtelim. Birincisi Google AdSense. Videolarınıza Google reklamları alabilirsiniz, bu reklamlar tıklama başına para kazandırıyor. Ancak video izlerken birilerinin o videoyu yarıda kesip reklama tıklama ihtimali az olduğunda Google AdSense sisteminden çok fazla kazanç elde etmeniz mümkün değil.

Diğer bir para kazanma yöntemi ise doğrudan Youtube reklamları almanız. Çok izlenen ve reklam politikalarına uygun olan videolara Youtube tarafından reklamlar ekleniyor. Bu durumda reklam gelirinin %55’i kanal sahibine gidiyor. Bu yöntemle on binlerce dolar kazanabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Türkiye’de en çok kazanan ilk 10 “Youtuber”in gelirini göstermekte.

Para Kazanma Aracı Olarak Youtube

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin