Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Kulağa şaka gibi gelse de bilgisayar oyunları oynayarak para kazanmak bir sektör haline geldi, bu işten para kazananlara gamer (oyuncu) ismi veriliyor. Profesyonel oyuncular, bu işten milyonlarca dolar kazanabiliyor. Oyun dünyasının en popülerlerinden olan Dota 2, en çok kazandıran oyunlar arasında. 2015 Dota International turnuvasında birinci olan ekip 6.6 milyon dolarlık büyük ödülü kazandı. Profesyonel oyuncular, yarışma ve sponsorlardan önemli gelirler elde edebiliyor ayrıca Youtube benzeri kanallardan yapılan oyun yayınlarından elde edilen reklam gelirlerini de unutmamak gerekir.

Dünya genelinde, 100 oyuncu 100 bin doların üzerinde para kazanıyor. Ancak her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de sadece “büyükler” bulunmuyor. Profesyonel olmayan oyuncular, milyon dolarlar seviyesinde olmasa da belli meblağlar da para kazanabilir. Bu yazımızda, oyun oynayarak para kazanmanın 5 yolunu inceleyeceğiz

 

1) İtem Satışları

Oyunlardaki silah, giyim ekipmanları gibi itemlerin satışı efsanevi çevrim içi çoklu oyuncu oyunu Knight Online ile başladı. Ancak o dönemlerde yasal olmayan bu satışlar daha sonra yasal hale geldi. Diablo 3 ile popülerleşen yasal item satışları bugün önemli bir gelir kaynağı. Bu ticarete izin birçok platform satışlar üzerinden komisyon alıyor. Örneğin; Blizzard, her bir item satışından 1 dolar komisyon almakta.

Ayrıca oyunlardaki sanal parayı gerçek parayla takas etmek de mümkün. Bazı oyuncular, sanal para ve item satışlarından 10 bin doların üzerinde para kazandıklarını iddia etmekte.

 

2) Oyun Testleri

Büyük oyun şirketleri, ürünlerini geliştirirken oyunculardan yardım alabiliyorlar. Oyunların performanslarını, oynanabilirlik seviyelerini ve grafik kalitelerini test edebilmek amacıyla çoğunlukla oyunseverler işe alınıyor. Yapılan test sonrası, oyun üreticisine hatalar ve eksiklikler konusunda rapor verilmesi bekleniyor.

Oyun testi uzmanlığı yapanlar ise bu iş sahasından genelde pek memnun kalmıyor. Testlerin oldukça yorucu ve zaman alıcı olduğunu buna karşılık kazanılan ücretin ise yeterli olmadığı iddia ediliyor.

 

3) Oyun Rehberi Yazarlığı

Bazı oyunların oynanması zordur ve bu oyunların çözülmesi zor sırları, geçilmesi zor bölümleri bulunmaktadır. Amazon, Killer Guides gibi birkaç e-kitap platformu, bu zor oyunların çözümlerinin yer aldığı oyun rehberlerinin ticari kazanım amacıyla yayınlanmasına izin veriyor. Ancak bu rehberleri yayınlamak bazı ülkelerde yasadışı sayılabiliyor.

 

4) Oyun Yayıncılığı

Youtube başlı başına bir gelir kaynağı haline geldi. Bilgisayar oyunları da oldukça çok izlenen videolar arasında yer alıyor. Eğlenceli bir dille ve profesyonel görüntü kalitesiyle hazırlanmış bir oyun oynanışı, reklam geliri elde edecek kadar izlenebilir. Youtube, arka planda oyuncunun sesi bulunan oyun videolarının ticari kullanım amacıyla yayınlanmasına izin veriyor.

 

5) Geliştirilmiş Karakter Satışları

Online oyunlara yeni başlayanlar için en sıkıcı şey, o oyunu uzun süredir oynayan uzmanlar karşısında varlık gösterememektir. Böyle durumlarda yeni başlayan oyuncular, daha eski oyuncular tarafından geliştirilmiş karakterleri satın alma yoluna gidebiliyorlar. Bu satışlar hemen hiçbir oyun için yasal olmasa da birçok Armory Birds, Play Auctions gibi internet siteleri üzerinden satış yapmak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin