eBay EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Alexander von Schirmeister, alışverişin hızla dönüştüğünü vurgulayarak, “Perakendedeki son gelişmeler sayesinde, tüketiciler bugün artık coğrafi kısıtlamalara veya mağaza açılış saatlerine tabi değiller! Yoğun yaşamlarına uygun bir şekilde her yerde, her zaman alışveriş yapabiliyorlar. İnsanların çoğu mağazalardan veya online olarak alışveriş yaparken, ‘Süper Alışverişçiler’ dediğimiz bir grup farklı mobil cihazlarda gezinerek, ‘Tıkla ve Topla’ gibi online’dan offline’a yeni ve kullanışlı hizmetlerden yararlanıyor. Sık alışveriş yapan %18’lik bu kitle, toplam perakende satışlarının %70’ini oluşturuyor. Araştırmaya göre bu grup alışveriş deneyimlerinin bir parçası olarak mobilden yararlanma olasılığı neredeyse iki kat fazla olan ve yüksek sıklıkta alım yapan alıcılardır. Bir mağazayı ziyaret etmeden önce online araştırma yapma olasılıkları da % 30 daha fazladır. Sonuç olarak perakendecilerin yüksek sıklıkta alım yapan alıcılarının sayısını arttırması için çok kanallı bir strateji izlemeleri şarttır” dedi.

Daha ilk aşamalarında olmasına rağmen, mobil ticaret hızla büyüdüğünü belirten Schirmesiter, “Bildiğimiz gibi, mobil teknolojiler insanların alışveriş ve ödeme yapma şekillerini değiştirdi. Örnek vermek gerekirse, eBay’in küresel ölçekte tüm işlemlerinin % 40’ı, satın alma sürecinin bir noktasında mobil sistemlere temas ediyor. Türkiye’de ise GittiGidiyor, gerek iOS, gerekse Android işletim sistemleri için geliştirilen akıllı telefon ve tablet bilgisayar uygulamaları sayesinde her kanal üzerinden hizmet veren ilk e-ticaret sitesi oldu. İlk önceliğimiz, GittiGidiyor’un kullanıcılarına özgün bir alışveriş deneyimi sunmak ve her geldiklerinde ihtiyaçları olan ve sevdikleri şeyleri bulmalarına olanak veren harika bir tecrübe yaşamalarını sağlamak. Bunu gerçekleştirmeyi sürdürmek için 2014’te de sitemizi geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Online satışlar mağazaları da olumlu etkiliyor”

Online satışların perakendecilerin mağaza satışlarına ilave olarak yapıldığını ve dahası offlinedaki satışara pozitif yansıdığını ifade eden eBay EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Alexander von Schirmeister, e-Bay’in çok kanallı teknolojilerinin de online ve mağaza satışlarını desteklediğinin altını çizdi. Schirmeister, sözlerine şöyle devam etti: “Çok kanal, müşterilerin günümüzde alışverişi ne kadar sevdiklerine dair perakendeye 360 derece entegre yaklaşımı açıklıyor. Bu alışveriş, mağazaların karışımından, e-ticaret ve üçüncü taraf alışveriş sitelerinden; mobil, tablet ve masa üstü cihazlar kullanarak; ‘Tıkla ve Topla’ gibi yeni trendlerden faydalanarak gerçekleştiriliyor. Bugün artık online satışın mağazalara verdiği destek yadsınamaz bir gerçektir. Bir örnek vermek gerekirse, Deloitte İngiltere’deki giyim pazarında yapılan online ve mobil satışların % 95’inin mağazalardaki satışları etkilemediğini ve tamamıyla ek olduğunu belirledi. Perakendeciler için online hizmetler, tabanda satışları artırmak için ciddi bir fırsattır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin