27.4 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin milyarderlerinden olan Nike’ın kurucu ortağı Phil Knight, eğitimi sırasında 500 dolar sermaye ile kurduğu şirketini dünyanın en büyük şirketlerinden biri durumuna getirmiştir.

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Hayatı

Mesleği Gaztecilik Ama Hiç Yapmadı…

Phil Knight, 24 Şubat 1938 tarihinde dünyaya geldi.Oregon Üniversitesi gazetecilik bölümünden 1959 yılında mezun oldu. Eğitim görürken üniversitenin koşu takımındaydı. Amerikan ordusunda bir yıl asker olduktan sonra, İşletme yüksek lisansı yapmak için Stanford Üniversitesi’ne başladı. Stanford’a okurken Blue Ribbon Sports fikrini bulurak, Oregon’daki koçu Bill Bowerman ile birlikte kişi başı 500 dolar sermaye koyarak şirketi kurdular. BRS’nin stratejisi ise Onitsuka Tiger ismindeki Japon spor ayakkabılarını ABD’ye ithal ederek, yüksek fiyatta satmaktı. 1971 senesinde Bowerman, lastikli-tırtıklı tabanda kendi tasarımını yaparak, Asya’da ürettirdikleri ayakkabıları daha ucuza mal etti. Bu lastikli-tırtıklı taban daha sonra Nike markasının imzası haline gelecekti.

BRS’den Nike Şirketine…

Şirket adını 1971 senesinde Nike olarak değiştirdi. Bowerman ve Knight’in koşucular ile olan bağları ve kaliteli ürünler üretme çabaları, spor ayakkabıda tanınmış atletlerin öncelikli tercihi olmasını sağladı. Nike’ın ilk ayakkabası (Swoosh logolu) ilk kez 1972 yılında Nike Cortez modelinde kullanmaya başlayarak, değişik renk seçenekleri ile modayı da takip eden ilk spor ayakkabı üreticisi oldu. 1982 yılında basketbolcular için Air Force 1 modelini üretti. Knight, Michael Jordan ile sponsorluk anlaşması yapması ve Air Jordan’ı tasarlaması en büyük başarılarından biridir. Nike, bu modelden bir yıl içinde 100 milyon dolar kar elde etti.

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Hayatı

Phil Knight’ın Pazarlama Stratejileri

1980’li yılların ortalarında Nike’ın satışları düşmeye başladı. Knight, satışların düşmesindeki sebebin müşteri kitlesinin değiştiğinden olduğunu anladı. Çünkü Nike’ı sadece sporcular değil, spor yapmayan kişilerinde kullandığını fark etti. Bunu fark eden ünlü girişimci, şirketi ürün odaklı stratejini değiştirerek pazarlama odaklı hale getirdi ve 1992’de ise “Yaptığımız en önemli şey ürünü pazarlamak. Pazarlama, şirketi bir arada tutuyor. Ürünün kendisinde bulunan tasarım öğeleri ve fonksiyonel özellikler sadece pazarlama sürecinin bir parçası” şeklinde açıklama yapmıştır.

90’lı yıllarda şirketin, ucuz iş gücü uygulaması yönünde söylentiler ve müşteri boykotu yüzünden satışları düşmeye başladı. Şirketin CEO’su Knight, markayı kurtarmak için iş gücü uygulamasındaki kusurlarını gidererek Nike şirketini yeniden yükselişe geçirdi ve yükseliş halen devam etmektedir.

Pazarlama dehası Phil Knight’ın serveti 27.4 milyar dolar ve iki tane özel jete bulunmaktadır. 78 yaşında emekliye ayrılan girişimci Knight, 52 yıl ve halen Nike’ın başarısı için çalışmaktadır.