33 yıl önce sektöre adımını atan iki marka Nike ve Reebook arasındaki savaş tıpkı Coca Cola ve Pepsi, Burger King ve Mc Donalds gibi sürmeye devam edecek. Sektörler farklı olsa da rekabet iş hayatının her alanında varolmaya devam edecektir. Bu rekabet daha kaliteli ve başarılı ürünlerin, çalışmaların ortaya çıkmasında büyük etken olduğu söylenebilir. Nike ve Reebook arasında ki durumu Adidas’ın Reebook’u alması üzerine biraz da olsa değiştirmiş görünüyor.

Nike ve Reebok Savaşında Son Durum Ne?

Markalar arası fark

Bahsi geçen iki marka arasında ki en belirgin farklardan biri müşteri portföyüne olan yaklaşımlarıdır.  Nike genel olarak erkeklere hitap eden reklamları yayımlama fikrine sahipken, Reebook‘ un daha çok eğilimi kadın ve çocuklar üzerinedir. Satış rakamları da baz alındığında kadın ve çocuklar Reebook’ u Nike’ ye göre daha fazla tercih edildiği ortaya çıkıyor. Michael Jordan Nike’ nin reklam yüzü olduğu dönem de, Reebook da Shaquielle O’Neal ile anlaşma yaptı.

Nike ve Reebok Savaşında Son Durum Ne?

Reebook’a ne oldu?

Birçok sektörde olduğu giyim ayakkabı/ giyim sektöründe de rekabet hiçç bitmek bilmiyor. Sektör de pazar payı en yüksek olan, adını duyurmuş markalar arasında Nike, Reebook ve Adidas bulunuyor. Reebook bir dönem gerileme yaşadığı anda Nike tarafından satın alınsa da durum Adidas’ ın Reebook’ u satın alması ile bir hayli değişti. Reebook devamında takip etme konumunda kalmışken diğer iki dev marka olan Nike ve Adidas arasında ki rekabet devam ediyor. Adidas, Reebook’ u satın alarak Amerika Birleşik Devletlerinde ki pazar alanını biraz daha genişletme amacındaydı. Öte yandan da bu savaşta Nike’ yı yenmek istiyordu. Son zamanlar da ise 9.6 milyar euro cirosu olduğu bilinen Adidas, 10.5 milyar euro ile Nike’ yı takip etmeye devam ediyor. Nike Amerikan pazarının % 36′ sını elinde bulunduruyor. Bu ciddi payı da kolay kolay kimseye bırakmayacak gibi duruyor. Birinciliğin tadını çıkaran Nike, bu birinciliği elinden kaybetmeye hiç niyetli gibi durmuyor. Gelecek zaman dengeler nasıl değişecek beraber göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin