Sürekli yenilenen bu çağda insanın kendini yenilemesi ve geliştirmesi artık bir sorumluluk haline geldi. Kişi eğer çağa ayak uydurmak ve zamanı yakalamak istiyorsa mutlaka kişisel gelişime önem vermelidir. Yoğun iş temposundan hem kaçamak yapmak hem de kendini geliştirmek adına kişisel gelişime ağırlık vermek kişinin hem motivasyonunu hem de rahatlamasını sağlayacaktır. Ancak her konuda olduğu gibi bu kişisel gelişim konularında da kişilerin mutlaka uzak duruması gereken konular da bulunmakta bu konular ise şu şekilde örneklendirme yapabiliriz;

1) Sadece belirli kitaplar okunmalıdır

Okuma kişisel gelişim için en önemli faktörlerden biridir ayrıca beyin için oldukça yararlıdır. Bu yüzden kendisini geliştirmek isteyen insanların mutlaka ellerinde bir kitap görürsünüz ama bazı düşünceler var ki onlardan uzak durulması gerekiyor. Bu fikirlere örnek verecek olursak eğer kişi sadece kendisini ilgilendiren konulu kitaplara ağırlık vermeli fikrini verebiliriz. Kişisel gelişim de ana tema kişinin kendisine yeni bir vasıf eklemesi ve yeni bilgiler edinmesi olduğunu düşünecek olursak eğer bu düşünce oldukça yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

2) Film izlemek vakit kaybıdır.

Okumak gibi film izlemek de kişisel gelişme katkı sağlayan aktivitelerden biridir. Film izlemek esasında kişiye yeni bakış açıları yakalama ve bilgi edinmesi konusunda yardımcı olacak bir faaliyet olduğu için bu aktivitenin vakit kaybı olması mümkün değil diyebiliriz. Aynı şekilde sadece aynı konulu filmler değil burada farklı konulu kişiye bir bilgi katacak bir yenilik katacak film tercihlerinde bulunmak kişisel gelişime katkı sağlayacaktır.

3) Egzersiz yapmak sadece spor için gereklidir

Egzersiz yapmak evet insan sağlığı için oldukça önemli bir konu. Çoğu zaman insanların aklında sadece bir spor olduğu fikri düşünülse de bu yanlıştır. Egzersiz yapma kişinin hem vücuduna yarar sağlarken yaptığı hafif hareketler ile beyin fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar. Her gün belirli bir dozda yapılan hafif egzersizler, tempolu koşular veya meditasyon, yoga faaliyetleri hem günlük rutininize bir kaçamak eklerken hem de kişisel gelişiminize katkı sağlayan bir faaliyette bulunmuş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin